Czwartek, 1 czerwca 2023r. | Imieniny: Justyna, Anieli, Konrada
Pokaż menu

Jedyne w Polsce i Europie nowoczesne laboratorium ULKA zagości w Kaletach podczas Dni Miasta

17 maja, 2023

W piątek, 26 maja br., w ramach Dni Kalet, na płycie treningowej boiska piłkarskiego stanie laboratorium ULKA (Uniwersyteckie Laboratoria Kontroli Atmosfery) umieszczone w koszu załogowego balonu na ogrzane powietrze.
To unikalne laboratorium, którego dyrektorem jest dr hab. Mariola Jabłońska, prof. UŚ z Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego, realizuje zadania z zakresu pomiarów i badań zanieczyszczeń atmosfery, dróg ich rozprzestrzeniania się, a także informuje o wpływie zanieczyszczeń powietrza na środowisko i zdrowie ludzi.
Od godziny 17.00 do 18.00 będzie możliwość oglądania i zwiedzania tego unikalnego w skali kraju i Europy napowietrznego laboratorium wyposażonego w aparaturę pomiarową umieszczoną w koszu załogowego balonu na ogrzane powietrze. Około godziny 18.30-19.00 balon ULKA wystartuje z płyty treningowej boiska. Serdecznie zachęcamy naszych mieszkańców do zwiedzania tego niezwykle ciekawego, mobilnego laboratorium oraz oglądania startu balonu.

balon Dni Kalet

balon Dni Kalet

 

balon Dni Kalet

 

balon Dni Kalet

 
Gmina Kalety
Kalety położone są na terenie historycznej ziemi lublinieckiej, z wyjątkiem dzielnic Jędrysek i Truszczyca, po południowej stronie Małej Panwi, które należą do ziemi bytomskiej. Miasto z punktu widzenia fizycznogeograficznego leży na Równinie Opolskiej, nad Małą Panwią. Miasto historycznie przynależy do Górnego Śląska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).