Piątek, 23 października 2020r. | Imieniny: Marleny, Seweryna, Igi
Pokaż menu

Już wkrótce kolejna atrakcja przyrodnicza w naszym mieście!  

28 września, 2020
  • Miasto Kalety wystąpiło do Nadleśnictwa Świerklaniec o nieodpłatne udostępnienie terenu wokół pomnika przyrody – cisa pospolitego znajdującego się w leśnictwie Jędrysek, zwanego „Cisem Donnersmarcka”. Planowane jest aby w tym miejscu stworzyć kolejną atrakcję przyrodniczą w naszym mieście, poprzez wyeksponowanie wiekowego drzewa.
    To ekologiczno-dydaktyczne miejsce będzie nie tylko wspaniałą lekcją przyrody, ale przede wszystkim historii. Teren, na którym rośnie cis zostanie oznakowany tablicami informacyjnymi, a także ogrodzony płotkiem. Do samego pomnika przyrody prowadzić będzie ścieżka w formie drewnianego pomostu spacerowego. Wszystko to, aby nadać ciekawy charakter temu miejscu, ale także jak najbardziej zabezpieczyć oraz chronić drzewo przed jego zbyt ekspansywnym zwiedzaniem.
    Miasto Kalety zwróci się także do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o dofinansowanie zabiegów pielęgnacyjnych zabytkowego cisa. „Cis Donnersmarcka” będzie wielką atrakcją dla kolarzy oraz okazją do edukacji ekologicznej mieszkańców oraz gości odwiedzających nasze miasto.

    Już wkrótce kolejna atrakcja przyrodnicza w naszym mieście!Gmina Kalety
Kalety położone są na terenie historycznej ziemi lublinieckiej, z wyjątkiem dzielnic Jędrysek i Truszczyca, po południowej stronie Małej Panwi, które należą do ziemi bytomskiej. Miasto z punktu widzenia fizycznogeograficznego leży na Równinie Opolskiej, nad Małą Panwią. Miasto historycznie przynależy do Górnego Śląska.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).