Sobota, 23 września 2023r. | Imieniny: Tekli, Boguslawa, Linusa
Pokaż menu

Kaletańska łąka kosaćcowa właśnie kwitnie

01 czerwca, 2023

Przełom maja i czerwca to czas, kiedy zaczyna kwitnąć nasz kaletański użytek ekologiczny – łąka kosaćcowa. Jest to przepiękna, śródleśna polana z udziałem rzadkich i chronionych gatunków roślin, m.in. kosaciec syberyjski, goryczka wąskolistna, miecznik dachówkowaty, kukułka szerokolistna oraz rutewka żółta.
Łąka leży w niedalekiej odległości od trasy "Pętli kuczowskiej" i właśnie teraz ukazuje się w całej swojej okazałości. Kwitnące, kolorowe kosaćce wyglądają zjawiskowo. Kwitną kilka tygodni. Jest to jeden z liczniejszych w województwie śląskim i najliczniejszy na terenie Lasów Państwowych (w granicach województwa) stanowisk kosaćca syberyjskiego. W Polsce objęty jest on ścisłą ochroną i uznany w skali kraju za gatunek narażony na wymarcie, a w skali regionu za wymierający. W 2004 r. Rozporządzeniem Wojewody Śląskiego kaletańska łąka została uznana za użytek ekologiczny.

łaka kosaćcowa

łaka kosaćcowa

łaka kosaćcowa

 




Gmina Kalety
Kalety położone są na terenie historycznej ziemi lublinieckiej, z wyjątkiem dzielnic Jędrysek i Truszczyca, po południowej stronie Małej Panwi, które należą do ziemi bytomskiej. Miasto z punktu widzenia fizycznogeograficznego leży na Równinie Opolskiej, nad Małą Panwią. Miasto historycznie przynależy do Górnego Śląska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).