Poniedziałek, 30 stycznia 2023r. | Imieniny: Macieja, Martyny, Teofila

Kalety wysoko w „Rankingu Samorządów Rzeczpospolitej”

07 grudnia, 2022

Miasto Kalety zajęło 2 miejsce w Powiecie Tarnogórskim oraz 13 miejsce na Śląsku wśród gmin miejskich i miejsko - wiejskich w „Rankingu Samorządów” opublikowanym w dzienniku Rzeczpospolita. Kalety (48,18 pkt) znalazły się na 121 miejscu. Wyniki gmin powiatu tarnogórskiego (klasyfikowanych w tej samej kategorii) były następujące: Tarnowskie Góry 18 miejsce z 64,38 punktami, Radzionków 412 miejsce z 37,03 punktami oraz Miasteczko Śląskie zajmując 591 miejsce z 33,10 punktami. W kategorii gminy miejskie i miejsko-wiejskie uwzględnionych zostało 881 samorządów.
Autorzy tak opisują ranking: „W Rankingu Samorządów Rzeczpospolitej oceniamy dokonania miast i gmin właśnie pod kątem zrównoważonego rozwoju, czyli działań, które są wyrazem dbałości o lokalną społeczność i środowisko, przy zachowaniu stabilności finansów i wysokiej jakości zarządzania.
W tegorocznej edycji maksymalnie można było uzyskać 107 punktów (30 pkt. w obszarze finanse i rozwój, 38 pkt. w obszarze dbałość o mieszkańców, 29 pkt. w obszarze czyste środowisko i 10 pkt. w obszarze zarządzanie). Kryteria oceny ustala niezależna kapituła, pod przewodnictwem prof. Jerzego Buzka, byłego premiera RP, w skład której wchodzą przede wszystkim przedstawiciele organizacji samorządowych. Podstawą wyliczeń w większości są dane udostępniane przez Główny Urząd Statystyczny, część wskaźnik opiera się na informacjach podanych przez same samorządy w specjalnej e-ankiecie.”

ZOBACZ RANKING

Gmina Kalety
Kalety położone są na terenie historycznej ziemi lublinieckiej, z wyjątkiem dzielnic Jędrysek i Truszczyca, po południowej stronie Małej Panwi, które należą do ziemi bytomskiej. Miasto z punktu widzenia fizycznogeograficznego leży na Równinie Opolskiej, nad Małą Panwią. Miasto historycznie przynależy do Górnego Śląska.