Środa, 24 lipca 2024r. | Imieniny: Kingi, Krystyny
Pokaż menu

Kolejkowo – rowerowo do Zabrza

03 lipca, 2024

W niedzielę, 30 czerwca br., odbyła się ostatnia przed wakacyjną przerwą wycieczka rowerowa w ramach programu "Kalety- ale jazda!". Tym razem celem niespełna 20-osobowej grupy cyklistów był obiekt Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu- Sztolnia Królowa Luiza. Zebrani o godzinie 9-tej przed Urzędem Miejskim rowerzyści ruszyli rankiem w trasę do Miasteczka Śląskiego, skąd, razem ze swoimi pojazdami, przetransportowani zostali składem Górnośląskich Kolei Wąskotorowych do Bytomia.
Wycieczka, napędzana odtąd już tylko siłą własnych mięśni, przejechała następnie trasę z Bytomia przez Szombierki, Orzegów, Godulę i Rudę do miejsca docelowego- Sztolni Królowa Luiza w dzielnicy Zabrza Zaborzu. Po krótkim odpoczynku i zabezpieczeniu rowerów turyści z Kalet (oraz goście), pod przewodnictwem Jacka Lubosa, odbyli 2,5 godzinną pieszą wycieczkę - "Podziemną podróż w czasie", podczas której poznali tajniki powstania i funkcjonowania Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej, zwiedzili podziemne chodniki starej kopalni "Królowa Luiza" przechodząc przez sam środek olbrzymiego pokładu węgla, obejrzeli pracę maszyn górniczych z II poł. XX wieku. Całość wieńczyła przejażdżka górniczą kolejką.
Około godziny 17-tej grupa ruszyła w drogę powrotną przez Zaborze, Rudę Śląską, Bobrek, Karb, Stroszek, Suchą Górę i Tarnowskie Góry, by zameldować się w domach tuż przed nadchodzącą właśnie burzą.
Rowerowe wycieczki weekendowe (o ile nie zajdzie szczególna okoliczność) na czas wakacji zostają zawieszone. Następna niedzielna podróż na dwóch kółkach planowana jest na 1 września br.

wycieczka
Gmina Kalety
Kalety położone są na terenie historycznej ziemi lublinieckiej, z wyjątkiem dzielnic Jędrysek i Truszczyca, po południowej stronie Małej Panwi, które należą do ziemi bytomskiej. Miasto z punktu widzenia fizycznogeograficznego leży na Równinie Opolskiej, nad Małą Panwią. Miasto historycznie przynależy do Górnego Śląska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).