Niedziela, 3 marca 2024r. | Imieniny: Maryny, Kunegundy, Tycjana
Pokaż menu

Kolejne dofinansowanie WFOŚiGW na oznakowanie nowej ścieżki dydaktycznej w naszym mieście

22 maja, 2023

Dotację w wysokości 17.600 zł. przyznał naszemu miastu Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach na oznakowanie ścieżki edukacyjnej pn. ”Przyrodnicze skarby pradawnych kaletańskich lasów”. Nowa trasa dydaktyczna zlokalizowana została przy Stanicy Garbaty Mostek w Zielonej.
Na ścieżce powstanie sześć przystanków tematycznych w formie ciekawych tablic edukacyjnych oraz drewniana makieta kuźnicy – jako przykład pradawnej manufaktury wykorzystującej skarby przyrody ówczesnych kaletańskich lasów. Dzięki przyrodniczej ścieżce dydaktycznej dowiemy się m.in. jak przyroda pozwalała rozwijać pradawne gałęzie przemysłu, do czego wykorzystywano kiedyś sosny, brzozy i świerki lub dlaczego paprocie i torf były tak cenne. Poznamy także rośliny lecznicze i przyprawy wykorzystywane w dawnych czasach, a także dowiemy się jak ważne były dla ludzi dzikie, leśne pszczoły. Niezwykłą ciekawostką będzie również sama makieta pradawnej kuźnicy, jaką można było spotkać na terenie naszego miasta setki lat temu.
W ramach projektu powstanie także folder o ścieżce edukacyjnej. Nowa atrakcja turystyczna ma być gotowa jeszcze w tym roku.

logo
wizualizacja makiety
 
Gmina Kalety
Kalety położone są na terenie historycznej ziemi lublinieckiej, z wyjątkiem dzielnic Jędrysek i Truszczyca, po południowej stronie Małej Panwi, które należą do ziemi bytomskiej. Miasto z punktu widzenia fizycznogeograficznego leży na Równinie Opolskiej, nad Małą Panwią. Miasto historycznie przynależy do Górnego Śląska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).