Niedziela, 24 września 2023r. | Imieniny: Gerarda, Ruperta, Tomiry
Pokaż menu

Miasto Kalety nieustannie wspiera OSP finansując działalność i inwestycje infrastrukturalne

31 sierpnia, 2023

Obchody 100-lecia działalności Ochotniczej Straży Pożarnej w naszym mieście jest również dobrą okazją do podsumowania inwestycji w infrastrukturę i wyposażenie jakie miasto Kalety poczyniło w ostatnich latach. Corocznie w budżecie zabezpieczane są środki finansowe na działalność Jednostki OSP w Kaletach.  W tym roku była to rekordowa kwota 4.233.000 zł w związku z budową nowej remizy.

W roku 2014 r. nasi druhowie wyposażeni zostali w nowy średni samochód gaśniczy o wartości blisko 650.000 zł. Tym samym zastąpił on na służbie mocno wysłużonego Stara. Kolejnym nabytkiem był mały samochód marki Ford, który zakupiony został w roku 2016 ze środków jakie Miasto pozyskało w ramach dotacji Unii Europejskiej. W tym projekcie przewidziano również zakup płaskodennej łodzi motorowej, która wykorzystywana jest przede wszystkim akcji ratowniczych i patrolowania okolic zbiorników wodnych w Zielonej. Z Funduszu Sprawiedliwości w 2018 roku miasto Kalety zakupiło defibrylator, deskę ortopedyczną, szyny Kramera oraz torbę PSP-R1 wraz z wyposażeniem ratowniczym. Miasto zakupiło również mniejszy sprzęt taki jak sanie do ratowania ludzi na zamarzniętych zbiornikach wodnych oraz wentylator oddymiający, który jest niezbędnym urządzeniem podczas pożarów w niskich pomieszczeń jak np.: piwnice. Nie zabrakło inwestycji w infrastrukturę. Wspomnieć należy o przeprowadzonej w roku 2013 kompleksowej termomodernizacji obecnej siedziby OSP przy ul. 1 Maja. W ramach prac docieplone zostały ściany, wymienione okna oraz trzy bramy garażowe. Jednak niewątpliwie największą i najbardziej spektakularną inwestycją w poprawę bezpieczeństwa naszych mieszkańców jest budowa nowej remizy, do której już niebawem przeprowadzą się nasi ochotnicy. Budynek o powierzchni 555 m2 powstał w ramach Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład. Długo oczekiwana i bardzo potrzebna inwestycja w końcu ujrzała światło dzienne i z pewnością będzie z pożytkiem wykorzystywana dla dobra naszych mieszańców. Nie spoczywamy na laurach by nasza jednostka mogła poszczycić się jednym z najlepszych wyposażeni w okolicy. W ostatnim tygodniu Miasto zawnioskowało do Ministerstwa Sprawiedliwości o środki na zakup samochodu terenowego z napędem 4x4, który między innymi posłuży do patrolowania trudno dostępnych terenów takich jak liczne tereny leśne i zlokalizowane przy zbiornikach wodnych.

 

 
Gmina Kalety
Kalety położone są na terenie historycznej ziemi lublinieckiej, z wyjątkiem dzielnic Jędrysek i Truszczyca, po południowej stronie Małej Panwi, które należą do ziemi bytomskiej. Miasto z punktu widzenia fizycznogeograficznego leży na Równinie Opolskiej, nad Małą Panwią. Miasto historycznie przynależy do Górnego Śląska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).