Niedziela, 3 marca 2024r. | Imieniny: Maryny, Kunegundy, Tycjana
Pokaż menu

Mija rok funkcjonowania bezpłatnego publicznego transportu zbiorowego w Kaletach

20 października, 2022

W związku z dużym zainteresowaniem i zapotrzebowaniem mieszkańców naszego miasta na autobusowy transport zbiorowy, Burmistrz Klaudiusz Kandzia zamieścił w ubiegłym roku w Biuletynie Informacji Publicznej Miasta Kalety „Ogłoszenie o zamiarze bezpośredniego zawarcia umowy o świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego”. Był to wymóg prawny umożliwiający zawarcie umowy z firmą przewozową.
Następnie wybrano firmę GTV BUS, która od listopada 2021 r. realizuje bezpłatny transport dla naszych mieszkańców. Bezpłatny transport funkcjonuje na terenie Gminy Kalety od Drutarni do Miotka, można jednak (za opłatą), podróżować dalej do Tarnowskich Gór czy nawet do Gliwic (z przesiadką).
Po prawie roku można stwierdzić że powyższa inicjatywa cieszy się dużą popularnością mieszańców, którzy mogą swobodnie i bezpłatnie przemieszczać się pomiędzy oddalonymi znacznie od siebie dzielnicami naszego miasta, ponadto jest uzupełnieniem oferty PKP na odcinku Kalety Tarnowskie Góry, szczególnie ważnym dla mieszkańców zamieszkałych z znacznej odległości od stacji kolejowej.
Koszty funkcjonowania bezpłatnego transportu są w 100% pokrywane z budżetu Miasta Kalety, nasze miasto nie może liczyć na wsparcie z rządowego „funduszu autobusowego”, z którego korzystać mogą jedynie gminy wiejskie.
Gmina Kalety
Kalety położone są na terenie historycznej ziemi lublinieckiej, z wyjątkiem dzielnic Jędrysek i Truszczyca, po południowej stronie Małej Panwi, które należą do ziemi bytomskiej. Miasto z punktu widzenia fizycznogeograficznego leży na Równinie Opolskiej, nad Małą Panwią. Miasto historycznie przynależy do Górnego Śląska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).