Sobota, 7 września 2024r. | Imieniny: Domoslawy, Melchiora, Reginy
Pokaż menu

Modernizacja infrastruktury kolejowej na jej kaletańskim odcinku  

02 listopada, 2020
  • W 2017 i 2018 r. informowaliśmy o planowanych inwestycjach na terenie miasta Kalety związanych z remontem linii kolejowej nr 131 (Chorzów Batory – Tczew) zwaną popularnie magistralą węglową. Remont najdłuższej linii kolejowej zarządzanej przez PKP PLK (prawie 500 km długości) i jednej z najważniejszych linii kolejowych w Polsce należącej do europejskiego korytarza transportowego CE- 65, jest bardzo potrzebny, by przyspieszyć ruch pasażerski, transport towarów oraz poprawić bezpieczeństwo ruchu kolejowego.
    Zadanie zostało podzielone na kilka odcinków. Najbardziej nas interesujący, to odcinek Nakło Śląskie (km 29.000) – Kalina (km. 66.800) - tzw LOT-B. Przeprowadzone postępowanie przetargowe na wykonanie dokumentacji projektowej i robót budowlanych w zakresie nawierzchni i podtorza, sterowania ruchem, sieci trakcyjnej, elektroenergetyki, telekomunikacji, obiektów inżynieryjnych, przejść, peronów nie zostało jednak rozstrzygnięte.
    W związku z powyższym Miasto Kalety wystąpiło z zapytaniem do PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. czy wykonanie ww. inwestycji jest jeszcze aktualne. W odpowiedzi otrzymaliśmy potwierdzenie, że dla zakresu opracowanego Opisu Przedmiotu Zamówienia OPZ ogłoszonego nowego przetargu znajduje się niniejszy zakres prac projektowych:
    • budowa nowego wiaduktu drogowego w km 47,179 (w przypadku braku możliwości budowa tunelu w ciągu ul. 1 Maja);
    • rozbiórka kładki dla pieszych w stacji;
    • budowa nowego przejścia podziemnego w stacji;
    • remont peronu nr 1 (jednokrawędziowy) i 2 (dwukrawędziowy) z dostosowaniem do osób niepełnosprawnych i osób o ograniczonej możliwości poruszania się.
    W najbliższym czasie nastąpi wyłonienie firmy która wykona projekt.

    Modernizacja infrastruktury kolejowej na jej kaletańskim odcinku



Gmina Kalety
Kalety położone są na terenie historycznej ziemi lublinieckiej, z wyjątkiem dzielnic Jędrysek i Truszczyca, po południowej stronie Małej Panwi, które należą do ziemi bytomskiej. Miasto z punktu widzenia fizycznogeograficznego leży na Równinie Opolskiej, nad Małą Panwią. Miasto historycznie przynależy do Górnego Śląska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).