Środa, 29 maja 2024r. | Imieniny: Magdaleny, Bogumily, Urszuli
Pokaż menu

Na terenie Kalet powstaje pomiarowa stacja opadowa

10 kwietnia, 2024

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy z siedzibą w Warszawie prowadzi prace związane z umieszczeniem stacji opadowej w Kaletach Zielonej. Stacja będzie umożliwiała pozyskanie danych dot. opadów atmosferycznych.
Cały projekt IMGW realizuje w ramach umowy zawartej między Rzeczpospolitą Polską a Międzynarodowym Bankiem Odbudowy i Rozwoju, którego celem jest ochrona przeciwpowodziowa w dorzeczu Odry i Wisły.
Przedsięwzięcie przewiduje m.in. modernizację i rozbudowę sieci stacji pomiarowych dla potrzeb modelowania i prognozowania hydrologicznego w całej Polsce. Jedną z takich stacji, jest stacja opadowa w Kaletach. Co najważniejsze, w ramach podpisanego porozumienia, IMGW będzie przesyłał do urzędu gminy dane dotyczące opadów atmosferycznych, z których również będą mogli korzystać wszyscy zainteresowani.

stacja meteo

stacja meteo

 
Gmina Kalety
Kalety położone są na terenie historycznej ziemi lublinieckiej, z wyjątkiem dzielnic Jędrysek i Truszczyca, po południowej stronie Małej Panwi, które należą do ziemi bytomskiej. Miasto z punktu widzenia fizycznogeograficznego leży na Równinie Opolskiej, nad Małą Panwią. Miasto historycznie przynależy do Górnego Śląska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).