Niedziela, 3 marca 2024r. | Imieniny: Maryny, Kunegundy, Tycjana
Pokaż menu

Pielgrzymka parafialna do Bruśka  

21 lipca, 2020
 • Jak co roku, niezależnie od pogody i dnia tygodnia, 16 lipca w godzinach porannych wyruszyła spod kościoła p.w. Matki Boskiej Fatimskiej w Drutarni tradycyjna procesja do dawnego kościoła parafialnego w Bruśku, której przewodniczył ksiądz proboszcz Krzysztof Goc.
  Z opowiadań przekazywanych z pokolenia na pokolenie mówiono, że pod koniec XIX w. w Drutarni, jak i w miejscowościach ościennych, wybuchła epidemia. Mieszkańcy Drutarni zaczęli się modlić i postanowiono wtedy, że pójdą z pieszą pielgrzymką do Bruśka prosić Boga za wstawiennictwem Matki Boskiej i św. Jana Chrzciciela, któremu jest poświęcony kościół, o zaprzestanie epidemii. Pielgrzymka przypada w święto Matki Boskiej SZKAPLERZNEJ. Podobno od tego czasu epidemia ustała. Wtedy też mieszkańcy Drutarni zaprzysięgli, że co roku 16 lipca, w dowód wdzięczności będą pielgrzymować do Bruśka, gdzie przy drewnianym zabytkowym kościółku odbędzie się msza święta.
  W tegorocznej pielgrzymce wzięło udział ponad 100 mieszkańców Drutarni, na czele dzieci niosły 3 symboliczne poduszki upamiętniające dawną zarazę oraz kobiety z obrazem Marki Boskiej SZKAPLERZNEJ. Mszę świętą poprowadził oraz wygłosił kazanie Ojciec Franciszkanin Waldemar Poloczek. Jak co roku udział w tej słynnej pielgrzymce wzięła orkiestra dęta z Tworoga. Trasa liczyła około 5 km.

  Dawid Wolnik
  Radny Rady Miejskiej w Kaletach

   

   


   

  Fot. Sylwia i Jarosław Czaja

  Pielgrzymka parafialna do BruśkaGmina Kalety
Kalety położone są na terenie historycznej ziemi lublinieckiej, z wyjątkiem dzielnic Jędrysek i Truszczyca, po południowej stronie Małej Panwi, które należą do ziemi bytomskiej. Miasto z punktu widzenia fizycznogeograficznego leży na Równinie Opolskiej, nad Małą Panwią. Miasto historycznie przynależy do Górnego Śląska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).