Niedziela, 24 września 2023r. | Imieniny: Gerarda, Ruperta, Tomiry
Pokaż menu

Pierwszy wniosek o środki w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej na lata 2021-2027 na eko inwestycje złożony!

02 sierpnia, 2023

Miasto Kalety, jako lider porozumienia międzygminnego, złożyło w lipcu br. wniosek na realizację projektu partnerskiego pn. Zielona Ziemia Lubliniecko-Tarnogórska – montaż OZE w Mieście Kalety i Gminach Boronów, Koszęcin i Woźniki. W skład porozumienia weszły gminy Kalety, Boronów, Koszęcin i Woźniki, a przedmiotem zadania jest dofinansowanie w formie udzielenia grantu dla mieszkańców na montaż odnawialnych źródeł energii: pompy ciepła, instalacje fotowoltaiczne, magazyny energii i ciepła, w budynkach jednorodzinnych na terenie wyżej wymienionych gmin. Maksymalny poziom dofinansowania do tych instalacji to 85% kosztów kwalifikowanych. W ramach ogłoszonego otwartego naboru zgłosiło się 739 uczestników chętnych do wzięcia udziału w projekcie, zaś na listach podstawowych znalazło się 438 z nich. W ramach zadania we wszystkich 4 gminach przewiduje się wykonanie łącznie 594 instalacji OZE w tym:

- 260 pomp ciepła,

- 314 instalacji fotowoltaicznych,

- 20 magazynów energii elektrycznej do już istniejących instalacji PV.

Całkowity budżet projektu to kwota 25 367 012,43 zł. Powyższe zadanie zostanie realizowane tylko w przypadku, gdy przedmiotowy wniosek uzyska pozytywną ocenę i Zarząd Województwa Śląskiego udzieli dofinansowania w ramach programu operacyjnego na lata 2021-2027. Niewątpliwie realizacja opisanego zadania przyczyni się do poprawy jakości powietrza na dużym obszarze dwóch powiatów i sprawi, że ziemia lubliniecko-tarnogórska stanie się jeszcze bardziej eko.
Gmina Kalety
Kalety położone są na terenie historycznej ziemi lublinieckiej, z wyjątkiem dzielnic Jędrysek i Truszczyca, po południowej stronie Małej Panwi, które należą do ziemi bytomskiej. Miasto z punktu widzenia fizycznogeograficznego leży na Równinie Opolskiej, nad Małą Panwią. Miasto historycznie przynależy do Górnego Śląska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).