Piątek, 22 września 2023r. | Imieniny: Tomasza, Maurycego, Joachima
Pokaż menu

Postęp prac projektowych dotyczących gazyfikacji Kalet  

12 października, 2020
 • Przypomnijmy, że 17 lipca 2019 r. w siedzibie Urzędu Miejskiego w Kaletach, podpisano dokument, na który nasze miasto czekało od dawna. Ziemowit Podolski - dyrektor Oddział Zakładu Gazowniczego w Zabrzu oraz przedstawiciel firmy I-PROJEKT z Gliwic podpisali umowę na wykonanie dokumentacji projektowej dla budowy sieci gazowej średniego ciśnienia w Kaletach.

  Firma z Gliwic na wykonanie projektu gazyfikacji naszego miasta ma 32 miesiące. W ramach zadania zaprojektowane zostanie w Kaletach 27 kilometrów sieci gazociągowej, która swój początek będzie miała w Bibieli. Projekt gazyfikacji obejmie całe miasto, od Miotka do Drutarni.

  Pomysłodawcą idei gazyfikacji naszego miasta był Burmistrz Klaudiusz Kandzia, który wraz z ówczesnym przewodniczącym Rady Miejskiej Eugeniuszem Ptakiem prowadzili intensywne działania lobbingowe w tej sprawie. W ostatnich dniach otrzymaliśmy od projektanta firmy I-PROJEKT następującą informację o zaawansowaniu prac projektowych:

  „W związku z trwającymi pracami projektowymi dot. gazyfikacji Kalet, informuję iż: - na dzień dzisiejszy mamy zgodę na lokalizację gazociągu w pasie drogi wojewódzkiej nr 908, 912.

  - sprawa dot. wydania zgody na lokalizację w pasie drogi powiatowej jest w tej chwili zawieszona, z uwagi na konieczność zebrania zgód prywatnych.

  - zgody dla właścicieli działek prywatnych w pasie dróg gminnych zostały w pierwszej kolejności rozesłane listownie. Obecnie trwają prace terenowe, pracownik naszego biura odwiedza właścicieli osobiście.

  - przekroczenie torów PKP – były roszady naszej trasy z uwagi na planowaną przez PKP przebudowę stacji. W chwili obecnej trasę mamy z PKP dograną. Oczekujemy na pismo z uzgodnieniem.

  - przekroczenia rzeki – operat jest złożony na pozwolenie wodnoprawne.”

  W naszej ocenie, biorąc pod uwagę jeszcze dość długi termin pozostały na wykonanie projektu (przełom 2021/2022), prace są mocno zawansowane.

  Postęp prac projektowych dotyczących gazyfikacji KaletGmina Kalety
Kalety położone są na terenie historycznej ziemi lublinieckiej, z wyjątkiem dzielnic Jędrysek i Truszczyca, po południowej stronie Małej Panwi, które należą do ziemi bytomskiej. Miasto z punktu widzenia fizycznogeograficznego leży na Równinie Opolskiej, nad Małą Panwią. Miasto historycznie przynależy do Górnego Śląska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).