Niedziela, 28 maja 2023r. | Imieniny: Jaromira, Justa, Justyny
Pokaż menu

Przeszło 180.000 zł. dofinansowania na utworzenie w Kaletach nowej zielonej przestrzeni

08 maja, 2023

Miasto Kalety, po przeprowadzeniu w lutym br. konsultacji społecznych, wzięło udział w naborze konkursowym ogłoszonym przez WFOŚiGW w Katowicach pn. „Zielona przestrzeń”. Zgłoszony został teren przy rzece Mała Panew w Kaletach nieopodal mostu na ulicy Ks. Drozdka. Miło nam poinformować, że w wyniku rozstrzygnięcia konkursu, nasze miasto otrzymało dotację na ten cel w wysokości 183.200,00 zł.
W ramach projektu, na terenie o powierzchni około 3.500 m2, powstanie nowa przestrzeń publiczna dostosowana do potrzeb społeczności lokalnej z tężnią solankową, elementami małej architektury i nasadzeniami nowych drzew i krzewów. W ramach zadania zaplanowano posadzenie w tym miejscu przeszło 900 sztuk wieloletnich roślin – krzewów i drzew, wykonanie instalacji dydaktycznej na temat gatunków ptaków zamieszkujących lokalne środowisko, a także montaż m.in. ławeczek parkowych i automatu do karmienia kaczek. Największą atrakcją niewątpliwie będzie tężnia solankowa, która będzie elementem architektury uzdrowiskowej.
Nowa przestrzeń publiczna będzie służyła nie tylko wypoczynkowi prozdrowotnemu, ale również będzie miejscem przyjaznym do prowadzenia zajęć edukacyjno-przyrodniczych oraz spotkań plenerowych lokalnej społeczności. Planowane zakończenie zadania określone zostało na 2024 rok.
Gmina Kalety
Kalety położone są na terenie historycznej ziemi lublinieckiej, z wyjątkiem dzielnic Jędrysek i Truszczyca, po południowej stronie Małej Panwi, które należą do ziemi bytomskiej. Miasto z punktu widzenia fizycznogeograficznego leży na Równinie Opolskiej, nad Małą Panwią. Miasto historycznie przynależy do Górnego Śląska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).