Wtorek, 29 kwietnia 2025r. | Imieniny: Rity, Katarzyny, Boguslawa
Pokaż menu

Susza bezlitosna dla łąki trzęślicowej  

19 maja, 2020
  • Rok temu o tej porze, kaletańska łąka trzęślicowa budziła się do życia. Był to czas, kiedy zakwitały unikalne, będące pod ścisłą ochroną gatunkową - kosaćce syberyjskie. Niestety w tym roku nie zakwitły, a wszystkiemu winna susza, która daje się wszystkim coraz bardziej we znaki. Kosaćce kwitły na wilgotnym, bagiennym podłożu użytku ekologicznego nieopodal ciągu pieszo-rowerowego Kalety- Kuczów. Tworzyły okazałe kępy złożone z długich i wąskich jasnozielonych liści, które przypominają trawę. W maju rozwijały się delikatne niebieskofioletowe kwiaty.
    Teraz możemy tam zobaczyć jedynie suche, pojedyncze łodygi , które w niczym nie przypominają niepowtarzalnego widoku kwitnącej łąki kosaćcowej. Nie wszystko jednak stracone, jak dowiedzieliśmy się od leśniczego z tego terenu, długotrwałe, obfite opady deszczu dałaby jeszcze szansę na późniejsze zakwitnięcie łąki. Kaletańskie stanowisko kosaćców jest na tyle unikalne, że można je zobaczyć jedynie w kilku innych lokalizacjach w Polsce. Miejmy nadzieję, że natura sama się obroni i nie pozwoli, aby ten lokalny użytek ekologiczny przestał istnieć.

    ŁĄKA TRZĘŚLICOWA W TYM ROKU

    wyschnięta łąka

     

    wyschnięta łąka

     

    wyschnięta łąka

    ŁĄKA TRZĘŚLICOWA ROK TEMU

    Susza bezlitosna dla łąki trzęślicowej



Gmina Kalety
Kalety położone są na terenie historycznej ziemi lublinieckiej, z wyjątkiem dzielnic Jędrysek i Truszczyca, po południowej stronie Małej Panwi, które należą do ziemi bytomskiej. Miasto z punktu widzenia fizycznogeograficznego leży na Równinie Opolskiej, nad Małą Panwią. Miasto historycznie przynależy do Górnego Śląska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).