Poniedziałek, 2 października 2023r. | Imieniny: Teofila, Dionizego, Slawomira
Pokaż menu

Sztandar NSZZ Solidarność Kaletańskich Zakładów Celulozowo-Papierniczych dziedzictwem mieszkańców Kalet  

06 sierpnia, 2020
  • W dniu 9 sierpnia 2020 r. nastąpi przekazanie historycznego sztandaru NSZZ Solidarność Kaletańskich Zakładów Celulozowo-Papierniczych w Kaletach z 1981 roku. Ponieważ KZCP w Kaletach nie istnieją, naturalną rzeczą jest, że pamiątki z tego przedsiębiorstwa, które mają wartość historyczną, naukową i społeczną powinny być własnością mieszkańców Kalet.
    Zakłady dawały zatrudnienie mieszkańcom Kalet. W zakładzie tym odbył się także jeden z pierwszych strajków w lecie 1980 r., o którym szeroko pisała śląska prasa m.in. Tygodnik Panorama. NSZZ Solidarność, to nie tylko ruch związkowy, ale szeroki ruch społeczny, który łączył ludzi nie mogący pogodzić się z komunistycznym państwem jednej partii.
    W związku z tym, do dziedzictwa pierwszej Solidarności, a co za tym idzie, również tego sztandaru, nie może rościć sobie praw tylko jedna organizacja. Sztandar jest pod opieką samorządu kaletańskiego, który reprezentuje mieszkańców Kalet. Zostanie przekazany pod opiekę parafii p.w. św. Józefa Robotnika w Kaletach Jędrysku. Z czasem sztandar powinien być jednym z ważniejszych eksponatów planowanej Izby Pamięci Miasta Kalety.

    Sztandar NSZZ Solidarność Kaletańskich Zakładów Celulozowo-Papierniczych dziedzictwem mieszkańców Kalet



Gmina Kalety
Kalety położone są na terenie historycznej ziemi lublinieckiej, z wyjątkiem dzielnic Jędrysek i Truszczyca, po południowej stronie Małej Panwi, które należą do ziemi bytomskiej. Miasto z punktu widzenia fizycznogeograficznego leży na Równinie Opolskiej, nad Małą Panwią. Miasto historycznie przynależy do Górnego Śląska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).