Poniedziałek, 10 sierpnia 2020r. | Imieniny: Borysa, Filomeny, Wawrzynca

Trwają prace nad utworzeniem mini ogrodu botanicznego roślin miododajnych przy Pasiece Edukacyjnej

02 lipca, 2020
  • Dobiegają końca prace związane z utworzeniem mini ogrodu botanicznego roślin miododajnych wokół Pasieki Edukacyjnej w Ichtioparku. Teren został już przygotowany pod nasadzenia, nawieziono żyzną glebę i rozłożono agrowłókninę zabezpieczającą przed przerastaniem chwastów. Dzisiaj zostaną już nasadzone pierwsze rośliny miododajne. W sumie będzie ich przeszło 500 sztuk z 50 różnych gatunków krzewów i kwiatów. Przy Pasiece Edukacyjnej postawione zostaną także dodatkowe dwa ule. Teren ten został już ogrodzony płotkiem, aby edukacja ekologiczna była bezpieczna zarówno dla dzieci jak i dla pszczół.
    Utworzenie ogrodu roślin miododajnych będzie najlepszym sposobem zachęcenia najmłodszych do obserwacji i praktycznego działania, a przede wszystkim na ukazaniu jakie rośliny są ważne do utrzymania prawidłowego ekosystemu owadów pszczołowatych. Ogród powstaje dzięki dofinansowaniu w kwocie przeszło 12.000 złotych, jakie Miasto Kalety pozyskało z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Gmina Kalety
Kalety położone są na terenie historycznej ziemi lublinieckiej, z wyjątkiem dzielnic Jędrysek i Truszczyca, po południowej stronie Małej Panwi, które należą do ziemi bytomskiej. Miasto z punktu widzenia fizycznogeograficznego leży na Równinie Opolskiej, nad Małą Panwią. Miasto historycznie przynależy do Górnego Śląska.