Środa, 24 lipca 2024r. | Imieniny: Kingi, Krystyny
Pokaż menu

W Kaletach powstaje Izba Pamięci. Zachęcamy do włączenia się w akcję zbiórki pamiątek

18 marca, 2024

14 marca 2024 r., w Miejskim Domu Kultury w Kaletach, o godzinie 12.00 oraz 17.00 odbyły się spotkania informacyjne w związku z przygotowaniami do utworzenia w naszym mieście Izby Pamięci. Spotkania, które otworzył dyrektor kaletańskiego MDK-u Marian Lisiecki, prowadzili koordynatorzy tego projektu p. Krzysztof Stręcioch oraz p. Marek Panuś. Przedstawili oni główne założenia tego przedsięwzięcia, a także wyjaśnili zasady przekazywania prywatnych eksponatów i pamiątek do nowopowstającej Izy Pamięci.
W wydarzeniu, prócz licznie zgromadzonych mieszkańców, wziął udział burmistrz Miasta Kalety Klaudiusz Kandzia, przewodnicząca Rady Miejskiej Janina Perz, wiceprzewodniczący Alojzy Rupik, radny Jerzy Kloze, a także radny powiatowy Eugeniusz Ptak.
Burmistrz Klaudiusz Kandzia serdecznie podziękował koordynatorom tego projektu za prace mające na celu utworzenie w naszym mieście Izby Pamięci, która będzie miejscem naszego lokalnego dziedzictwa historycznego. Korzystając z okazji, burmistrz przekazał na rzecz Izby Pamięci prywatną pamiątkę rodzinną – zabytkową maszynę do szycia. Eksponaty przekazali także radny Jerzy Kloze oraz radny powiatowy Eugeniusz Ptak.

Przypominamy, że akcję zbierania pamiątek zaplanowano na kilka terminów w okresie od marca do czerwca 2024 roku. Zbiórka odbędzie się w budynku Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Adama Mickiewicza w Kaletach (ul. 1 Maja 8 – sala nr 38) w dniach: 22-23 marca, 26-27 kwietnia, 24-25 maja i 28-29 czerwca (piątek-sobota), w godzinach 10:00-14:00 oraz 16:00-18:00.

Z każdym Darczyńcą podpiszemy umowę, na mocy której przekazane przedmioty staną się własnością Miejskiego Domu Kultury w Kaletach. Jeszcze w tym roku zaprosimy Was na wystawę czasową, na której pokażemy efekty zbiórki, a także przedstawimy plany na przyszłość.

Jak już wcześniej informowaliśmy, Narodowy Instytut Muzeów przyznał dotację dla Miejskiego Domu Kultury w Kaletach w konkursie pn. „Izby Pamięci” - finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. „Utworzenie Izby Pamięci w Kaletach – etap I” to zadanie realizowane w 2024 roku. Celem tego zadania jest zgromadzenie i opracowanie zbiorów oraz przygotowanie koncepcji wystawy stałej, która opowie o przeszłości naszego miasta. Powstanie wystawy oraz przygotowanie programu działania Izby Pamięci zaplanowano w kolejnym etapie, przewidzianym do realizacji w następnych latach.

spotkanie Izba Pamięci w Kaletach

spotkanie Izba Pamięci w Kaletach

 

spotkanie Izba Pamięci w Kaletach

 

spotkanie Izba Pamięci w Kaletach

 

spotkanie Izba Pamięci w Kaletach

 
Gmina Kalety
Kalety położone są na terenie historycznej ziemi lublinieckiej, z wyjątkiem dzielnic Jędrysek i Truszczyca, po południowej stronie Małej Panwi, które należą do ziemi bytomskiej. Miasto z punktu widzenia fizycznogeograficznego leży na Równinie Opolskiej, nad Małą Panwią. Miasto historycznie przynależy do Górnego Śląska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).