Czwartek, 2 grudnia 2021r. | Imieniny: Balbiny, Bibianny, Pauliny

Warsztaty poetyckie z Markiem Bieleckim

25 października, 2021
  • Miejski Dom Kultury w Kaletach jest w trakcie realizacji projektu DOM KULTURY+ LOKALNE INICJATYWY SPOŁECZNE 2021 pod nazwą "JESZCZE BARDZIEJ KULTURALNE KALETY". Projekt ma na celu m.in. popularyzację poezji wśród dzieci i młodzieży, a także integrację działającej w Kaletach grupy poetyckiej z młodszym pokoleniem. W ubiegłą sobotę mieliśmy przyjemność gościć znanego aktora i reżysera Marka Bieleckiego, który na moje zaproszenie przeprowadził warsztaty poetyckie oraz warsztaty z dykcji, emisji głosu i recytacji. Mistrzowskie zajęcia były świetną okazją do przedstawienia dzieciom i ich rodzicom specyfiki zawodu aktora oraz przede wszystkim umiejętne wykorzystywanie swojego głosu, oddechu, gestów i mimiki. Cieszy nas fakt, że uczestniczyły w nich również przedstawicielki grupy poetyckiej z Kalet - Pani Małgorzata Brol, która zgłosiła inicjatywę zorganizowania warsztatów poetyckich w II etapie, Pani Maria Rogocz, Pani Laurencja Wons, Pani Anna Dudek oraz Pani Agata Kostka.

Spotkanie otworzył burmistrz Miasta Kalety Pan Klaudiusz Kandzia, podkreślając jak ważną rolę w życiu kulturalnym naszej miejscowości pełni ta grupa. Wspomniał z sentymentem młodzieńcze lata i przyjaźń z Panem Markiem Bieleckim przed laty. W spotkaniu-warsztatach uczestniczyły dzieci, młodzież ich rodzice oraz Pani Maria Ochman i Pani Halina Ulfik - nauczyciele  z PSP Nr 1 w Kaletach. To co pokazał i zaprezentował Pan Marek Bielecki, to był naprawdę bardzo wysoki kunszt jego umiejętności. Wszyscy na sali widowiskowej MDK w Kaletach byli szczerze zachwyceni i z podziwem brali bezpośredni udział w tych warsztatach. Rzadko mamy okazję spotkać się z tak wybitną, znaną postacią, jaką niebywale jest Pan Marek, który w perfekcyjny sposób potrafi przekazać swą wiedzę oraz umiejętności sceniczno-aktorskie.

Miejski Dom Kultury w Kaletach po raz drugi pozyskał fundusze na zrealizowanie między innymi takich warsztatów. Już 4 i 5 listopada na godz. 15.30 zapraszam dzieci, młodzież, rodziców i dziadków na warsztaty malarskie, które poprowadzą m.in. nasi artyści plastycy z grupy INSPIRACJE.

Marian Lisiecki

Fotografia przedstawia uczestników warsztatów poetyckich z Markiem Bieleckim w Miejskim Domu Kultury w Kaletach

Warsztaty poetyckie z Markiem Bieleckim

Gmina Kalety
Kalety położone są na terenie historycznej ziemi lublinieckiej, z wyjątkiem dzielnic Jędrysek i Truszczyca, po południowej stronie Małej Panwi, które należą do ziemi bytomskiej. Miasto z punktu widzenia fizycznogeograficznego leży na Równinie Opolskiej, nad Małą Panwią. Miasto historycznie przynależy do Górnego Śląska.