Piątek, 9 czerwca 2023r. | Imieniny: Pelagii, Dominika, Efrema
Pokaż menu

Wizualizacja Kuźnicy Małego Janisza

05 stycznia, 2023

Kuźnica Małego Janisza została zniszczona w wyniku wojen husyckich około 1430 roku. I z czasem całkowicie zapomniano o nawet o tym, gdzie ona się znajdowała. Miejsce dawnej kuźnicy zarosło lasem a drewniane budynki, o które już nikt nie dbał, niszczały, aż zupełnie się rozsypały w proch. Oczywiście mieszkańcy pobliskich terenów zachowywali pamięć o tym w nazwach topograficznych (uroczysko Kuźnik), ale z biegiem czasu zapomniano nawet dlaczego akurat te miejsce w lesie zostało tak nazwane.
Dopiero około czterysta lat później historycy przeglądając dokumenty zainteresowali się tym, gdzie mogła znajdować się ta zaginiona miejscowość. I wcale nie z tego powodu, że tak bardzo interesowały ich dzieje dzisiejszych Kalet. Powód był bardziej prozaiczny. Dawne dokumenty miały bowiem pozwolić na dokładne wytyczenie przebiegu granicy państwowej. I znowu o temacie zapomniano.
Gdy minęło kolejnych 150 lat znowu nazwa miejscowości pojawiła się w polu widzenia historyków. Tym razem miało to związek z uroczystościami 700 lat Woźnik i dokumentem lokacyjnym tego miasteczka, który został wystawiony właśnie w Kuźnicy Małego Janisza. I, jak we wcześniejszych wypadkach, znowu o zaginionej wiosce zapomniano na lata. Oczywiście niektórzy historycy wiedzieli o tym i wspominali od czasu do czasu o Kuźnicy Małego Janisza w swoich publikacjach. Nawet w 2014 roku ukazała się publikacja „Dokument sprzedaży lasów podwoźnickich przez księcia Jana Opolskiego z 1508 roku”, która jest poświęcona prawie w całości tej zaginionej kuźnicy.
Jednak dopiero w zeszłym roku podjęto starania o wyeksponowanie tej zaginionej wioski i wykorzystanie jej w promocji turystycznej naszego miasta. Z inicjatywy burmistrza Kalet Klaudiusza Kandzi w pobliżu Kuźnicy Małego Janisza została ustanowiona Stanica Rowerowa Garbaty Mostek oraz rozpoczęto prace koncepcyjne w celu zorganizowania przy niej pewnego rodzaju skansenu, którego zadaniem byłoby pokazanie początków przemysłu. Przy tym jednak pojawiły się problemy, bowiem w całej Europie Środkowej zachowały się wyłącznie dwie kuźnice, które mogą posłużyć za wzorzec dla planowanego odtworzenia Kuźnicy Małego Janisza: Frohnauer Hammer w Saksonii oraz Dobriv w okolicy Plzna w Republice Czeskiej. Obie jednak pochodzą jednak z późniejszego okresu niż nasza Kuźnica, ale ich dokładne obejrzenie powinno nam pomóc w planowanym odwzorowaniu średniowiecznej kuźnicy w okolicy Garbatego Mostku.
Na razie jednak do wstępnej wizualizacji tego, jak mogła wyglądać Kuźnica Małego Janisza położona w kaletańskich lasach, została wykorzystana sztuczna inteligencja (Stable diffusion web), a efekty tego można zobaczyć na dołączonych ilustracjach.

kiżnicy małego Janisza

kiżnicy małego Janisza

 

kiżnicy małego Janisza

 

kiżnicy małego Janisza

 

kiżnicy małego Janisza

 

kiżnicy małego Janisza

 

kiżnicy małego Janisza

 

kiżnicy małego Janisza

 

kiżnicy małego Janisza

 

kiżnicy małego Janisza

 

kiżnicy małego Janisza

 

kiżnicy małego Janisza

 

kiżnicy małego Janisza

 

kiżnicy małego Janisza

 

kiżnicy małego Janisza

 

kiżnicy małego Janisza

 




Gmina Kalety
Kalety położone są na terenie historycznej ziemi lublinieckiej, z wyjątkiem dzielnic Jędrysek i Truszczyca, po południowej stronie Małej Panwi, które należą do ziemi bytomskiej. Miasto z punktu widzenia fizycznogeograficznego leży na Równinie Opolskiej, nad Małą Panwią. Miasto historycznie przynależy do Górnego Śląska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).