Piątek, 13 września 2024r. | Imieniny: Eugenii, Aureliusza, Jana
Pokaż menu

Zbiórka pamiątek za nami. Teraz czas na wystawę!

12 sierpnia, 2024

Miejski Dom Kultury w Kaletach od kilku miesięcy przygotowuje się do utworzenia Izby Pamięci w Kaletach. Zadanie realizowane jest dzięki wsparciu finansowemu Narodowy Instytut Muzeów, instytucji prowadzonej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Celem pierwszego etapu było zgromadzenie i opracowanie zbiorów oraz przygotowanie koncepcji wystawy stałej, która opowie o przeszłości naszego miasta. Namiastką przyszłej ekspozycji będzie wystawa czasowa, która jest już prawie gotowa i wkrótce zostanie zaprezentowana mieszkańcom.

Otwarcie wystawy „Co kryje się w Kaletach?” odbędzie się 15 września 2024 roku (niedziela) o godzinie 17:00 w Miejskim Domu Kultury w Kaletach (ul. Lubliniecka 2). Na kilku planszach pokazane zostaną wybrane przedmioty zebrane w czasie zbiórki pamiątek, która trwała od marca do czerwca tego roku. Wydarzeniu będzie towarzyszyć prelekcja na temat historii Kalet, którą wygłosi Piotr Kalinowski. Wystawa potrwa do 29 września 2024 roku, a później będzie prezentowana w innych miejscach.

Już teraz dziękujemy wszystkim, którzy wsparli realizację zadania – przede wszystkim Darczyńcom, którzy przekazali swoje pamiątki. Mamy nadzieję, że wspólnymi siłami będziemy nadal dążyć do powstania Izby Pamięci w Kaletach!

Zadanie „Utworzenie Izby Pamięci w Kaletach – etap I” realizowane jest przez Miejski Dom Kultury w Kaletach. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa w ramach programu własnego Narodowego Instytutu Muzeów „Izby Pamięci”.

informacja o wystawie

informacja o wystawie

 

informacja o wystawie

 

informacja o wystawie

 

informacja o wystawie

 

informacja o wystawie

 




Gmina Kalety
Kalety położone są na terenie historycznej ziemi lublinieckiej, z wyjątkiem dzielnic Jędrysek i Truszczyca, po południowej stronie Małej Panwi, które należą do ziemi bytomskiej. Miasto z punktu widzenia fizycznogeograficznego leży na Równinie Opolskiej, nad Małą Panwią. Miasto historycznie przynależy do Górnego Śląska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).