Poniedziałek, 24 stycznia 2022r. | Imieniny: Felicji, Franciszka, Rafa?a

Dofinansowanie z programu ,,Laboratoria Przyszłości” dla szkół w Gminie Krupski Młyn

30 grudnia, 2021

Dofinansowanie z programu ,,Laboratoria Przyszłości" dla szkół w Gminie Krupski Młyn

Programem objęte zostały publiczne szkoły podstawowe prowadzone przez jednostki samorządu terytorialnego. Ze względu na duże zainteresowanie programem organów prowadzących i szkół, w listopadzie przedłużono termin składania wniosków do 30 listopada br.
Celem programu jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymały od państwa wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych, dzięki któremu miliony polskich uczniów będą mogły uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności. Wsparcie  przekazane zostało  w 2021 roku w całości z góry - bez konieczności wniesienia wkładu własnego.
Szkoły podstawowe z terenu naszej gminy otrzymały wsparcie finansowe w łącznej wysokości 90 000 ,00 zł w ramach programu ,,Laboratoria Przyszłości". Dzięki pozyskanym środkom szkoły wyposażą swoje pracownie w nowoczesny sprzęt m.in. w drukarki 3D, mikrokontrolery z sensorami i innymi akcesoriami, sprzęt do nagrań i prezentacji swoich osiągnięć (np. kamery, mikrofony, oświetlenie) czy stacje lutownicze do mikrokontrolerów.
Zakupiony sprzęt uatrakcyjni zajęcia szkolne i pozwoli uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych.
Nasze szkoły otrzymały wsparcie w wysokości:
- Szkoła Podstawowa nr 1 w Krupskim Młynie – 60 000,00 zł;
- Szkoła Podstawowa w Potępie – 30 000,00 zł;
Otrzymane kwoty były maksymalnymi (uzależnionymi od liczby uczniów) o jakie aplikowała i otrzymała nasza gmina dla poszczególnych szkół.
Program „Laboratoria Przyszłości” to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Gmina Krupski Młyn
Krupski Młyn – gmina wiejska w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie tarnogórskim. W latach 1975–1998 gmina administracyjnie należała do województwa katowickiego.