Sobota, 25 stycznia 2025r. | Imieniny: Pawła, Miłosza, Elwiry
Pokaż menu

Dzień Samorządu Terytorialnego

27 maja, 2020

Dzień Samorządu Terytorialnego

Dzień Samorządu Terytorialnego

Dokładnie 30 lat temu, 27 maja 1990 r., odbyły się pierwsze demokratyczne wybory samorządowe w powojennej Polsce. 
Na pamiątkę tego wydarzenia od dwudziestu lat w Polsce obchodzony jest Dzień Samorządu Terytorialnego.
Samorząd terytorialny to nic innego niż wspólnota tworzona przez mieszkańców gminy lub miasta, powiatu i województwa. 
Dzień Samorządu Terytorialnego jest więc nie tylko świętem samorządowców i pracowników samorządowych, ale przede wszystkim mieszkańców!
Przez 14 lat (1977-91) Krupski Młyn wraz z Potępą wchodził w skład gminy Tworóg. W nowej radzie po pierwszych wolnych i demokratycznych wyborach, jako radni reprezentowali nas: Stanisław Zając, Ryszard Erlekampf, Józef Szyguła, Bogdan Huczko, Marian Gołębiowski, Stefan Hajda, Henryk Fryc, Herbert Foks.
Zmiany polityczno – społeczne dokonujące się w kraju po czerwcowych wyborach w 1989 roku umożliwiły podjęcie starań o ustanowienie samodzielnej gminy Krupski Młyn.  
Jesienią  1989 roku zawiązał się Komitet Obywatelski Solidarność, którego działania i determinacja doprowadziły do powstania naszej Gminy. Wśród członków komitetu należy wymienić m.in. Piotra Budzisza, Zbigniewa Cichowlaza, Rafała Kuczerę, Piotra Miklisa, Stanisława Zająca, Jana Kołtonika, Józefa Szygułę, Krystynę Bogacz oraz Ryszarda Erlekampfa. 
Od 25 maja 1991 Krupski Młyn jest ponownie samodzielną gminą – w przyszłym roku świętujemy 30-lecie istnienia.  




Gmina Krupski Młyn
Krupski Młyn – gmina wiejska w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie tarnogórskim. W latach 1975–1998 gmina administracyjnie należała do województwa katowickiego.

Możliwość komentowania została wyłączona.

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).