Poniedziałek, 30 stycznia 2023r. | Imieniny: Macieja, Martyny, Teofila
Pokaż menu

Śląska Akademia Kompetencji Ekologicznych

23 listopada, 2022

Śląska Akademia Kompetencji Ekologicznych

Śląska Akademia Kompetencji Ekologicznych

Myśl globalnie działaj lokalnie – tym hasłem kierowali się chłopcy z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Krupskim Młynie, którzy aktywnie uczestniczyli w realizacji projektu Śląska Akademia Kompetencji Ekologicznych. 

Głównym zadaniem programu jest podniesienie poziomu edukacji ekologicznej oraz zwiększenie aktywności w zakresie dbania o środowisko wśród młodych ludzi znajdujących się w szczególnej sytuacji życiowej. W projekcie bierze udział aż 20 placówek opiekuńczo-wychowawczych z 20 miast województwa śląskiego. Każdą placówkę reprezentuje 10 młodych osób, które łączą swoje siły w celu podniesienia kompetencji ekologicznych, zarówno własnych jak i otoczenia. Przyroda daje im nieograniczoną przestrzeń do pracy – uczą się dyscypliny, dobrej organizacji, pracy w zespole, a także odczuwają więź z miejscem, w którym żyją i któremu mogą realnie pomóc.
W ramach projektu, wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Krupskim Młynie uczestniczyli  w cyklu spotkań, które dotyczyły zagadnień związanych z ochroną środowiska i wszelkich zanieczyszczeń. Ponadto uczestnicy dowiedzieli się czym są zielone miejsca pracy oraz zaznajomili z tematem design thinking. 
Zwieńczeniem działań w ramach projektu była realizacja akcji ekologicznej, która w przypadku wychowanków z Krupskiego Młyna polegała na sadzeniu drzew na terenie placówki. Łącznie zasadzono 8 owocowych drzewek, które z pewnością przyniosą wiele profitów młodym mieszkańcom Krupskiego Młyna.
Mimo, iż uczestnicy projektu nie zasadzili całego lasu, głęboko wierzą, że ich działanie może przynieść obopólne korzyści i promować ideę dbania o środowisko.  
Zwiększanie kompetencji młodych ludzi w zakresie ekologii jest kluczowe, bowiem to właśnie ich nastawianie oraz działania mają wpływ na to, w jakim środowisku będziemy żyć i jak będzie się ono zmieniać. 
Myśl globalnie działaj lokalnie – zacznijmy od drobnych rzeczy!
Zachęcamy również do zapoznania się ze stroną projektu Śląska Akademia Kompetencji Ekologicznych – link do strony: https://zieloneslaskie.pl/slaska-akademia-kompetencji-ekologicznych/.
Projekt Śląska Akademia Kompetencji Ekologicznych realizowany jest w ramach Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2021-2030.

 
Gmina Krupski Młyn
Krupski Młyn – gmina wiejska w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie tarnogórskim. W latach 1975–1998 gmina administracyjnie należała do województwa katowickiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).