Piątek, 9 czerwca 2023r. | Imieniny: Pelagii, Dominika, Efrema
Pokaż menu

Informacja dotycząca zmiany w funkcjonowaniu oświetlenia ulicznego

13 stycznia, 2023
grafika do wpisu: Informacja dotycząca zmiany w funkcjonowaniu oświetlenia ulicznego

Informujemy, że od najbliższego weekendu, tj. w dniach 13-14.01.2023 r. w godzinach nocnych, (termin jest uzależniony od przedsiębiorstwa TAURON) nastąpi zmiana funkcjonowania oświetlenia ulicznego w naszej Gminie, polegająca na ograniczeniu czasowym świecenia lamp ulicznych wg poniższego harmonogramu:

  1. w godzinach popołudniowo-wieczornych zgodnie z ustawieniami zegarów astronomicznych oświetlenie uliczne będzie włączało się poszczególnymi obwodami sieci elektroenergetycznej w dotychczasowej kolejności,
  2. od godziny 0:00 oświetlenie uliczne będzie wyłączało się poszczególnymi obwodami sieci elektroenergetycznej i do godz. 4:00 oświetlenie uliczne w gminie będzie wyłączone,
  3. od godz. 4:00 oświetlenie uliczne zostanie włączone i będzie świecić do godzin porannych zgodnie z ustawieniami zegarów astronomicznych.

Zakup energii elektrycznej dla naszej Gminy od 2010 r. jest przeprowadzany cyklicznie w formie przetargu nieograniczonego. Cena zakupowa energii elektrycznej dla naszej Gminy obowiązująca do końca 2022 r. wynosiła 288,19 zł netto/MWh. W chwili obecnej cena rynkowa zakupu energii elektrycznej dla Gminy w 2023 r. zaoferowana przez przedsiębiorstwo energetyczne w przetargu nieograniczonym wyniosła 1.864,80 zł netto/MWh, to oznacza wzrost o prawie 650%!

Zgodnie z ustawą o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku cena energii elektrycznej została „zamrożona” i wynosi dla samorządów 785,00 zł netto/MWh, co w porównaniu do ceny z roku 2022 r. oznacza wzrost o ponad 270 %.  Jednocześnie od 01.01.2023 r. przestała funkcjonować tarcza antyinflacyjna dla ograniczenia podatku VAT, który w zakresie zakupu energii elektrycznej powraca do poziomu 23% (poprzednio 5%).

Ponadto ograniczając zużycie energii elektrycznej nasza Gmina wpisuje się w działania proekologiczne polegające na zmniejszeniu zużycia gazów cieplarnianych powstałych z procesów wytworzenia energii elektrycznej w skali ogólnokrajowej  i europejskiej.

Jednocześnie informujemy, że gmina czyni starania, aby w porozumieniu z przedsiębiorstwem energetycznym TAURON w najbliższym czasie zmodernizować oświetlenie uliczne na energooszczędne LED.
Gmina Miasteczko Śląskie
Miasteczko Śląskie położone jest na północnym krańcu Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Miasto historycznie leży na Górnym Śląsku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).