Wtorek, 19 stycznia 2021r. | Imieniny: Henryka, Mariusza, Marty

Gmina Ożarowice w rankingu samorządów „Rzeczpospolitej”

20 listopada, 2020
Urząd gminy w Ożarowicach - Toen96 - Praca własna / Wikimedia / CC BY-SA 3.0 Urząd gminy w Ożarowicach - Toen96 - Praca własna / Wikimedia / CC BY-SA 3.0
Ranking Samorządów "Rzeczpospolitej" jest uznawany za jeden z najbardziej wiarygodnych w Polsce. Od 16 lat redakcja "Rzeczpospolitej" ocenia dokonania lokalnych władz w Polsce, pozwala wyłonić i pokazać te samorządy, które najlepiej dbają o swój zrównoważony rozwój. Zasady rankingu ustala niezależna Kapituła, której przewodniczy były premier RP prof. Jerzy Buzek. W jej skład wchodzą także przedstawiciele organizacji samorządowych, organizacji pozarządowych, władz publicznych oraz przedstawiciele redakcji "Rzeczpospolitej". Ranking Samorządów „Rzeczpospolitej” obejmuje wszystkie gminy, miasta i miasta na prawach powiatu w Polsce (z wyjątkiem Warszawy). Źródłem danych podlegających ocenie są informacje udostępniane przez Główny Urząd Statystyczny, Ministerstwo Finansów oraz informacje podane przez władze lokalne w specjalnej ankiecie. Kryteria oceny Rankingu Samorządów 2020 to około 50 wskaźników, w 4 filarach tj. trwałość ekonomiczno-społeczna, trwałość społeczna, trwałość środowiskowa i jakość zarządzania. Do wskaźników tych należą m.in. inwestycje, wydatki na transport i drogi, zakres planów zagospodarowania przestrzennego, wydatki na oświatę, wydatki na kulturę, sport i rekreację, liczba miejsc w przedszkolach i żłobkach, przyrost czytelników i zbiorów książek w bibliotekach, wydatki na współpracę z organizacjami pozarządowymi, wartość budżetu partycypacyjnego, wydatki na ochronę środowiska, powietrza i klimatu, wydatki na utrzymanie zieleni, poziom selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, poziom rozwoju sieci wodno-kanalizacyjnej, wydatki na instalacje OZE, na wymianę pieców, na infrastrukturę rowerową, na rewitalizacją obszarów zdegradowanych, współpraca między samorządami, jakość zarządzania magistratem, proces uchwałodawczy.
Od wielu lat Gmina Ożarowice utrzymuje w tym prestiżowym rankingu wysoką pozycję. 29 października br. odbyła się wirtualna gala XVI edycji Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej”, na której zaprezentowano zwycięskie miasta i gminy w poszczególnych kategoriach. Miło nam poinformować, iż nasza Gmina zajęła 51 miejsce w kategorii gmin wiejskich, spośród 1537 gmin wiejskich w Polsce, zajmując tym samym najwyższą pozycję wśród gmin wiejskich w powiecie tarnogórskim.
Szczegółowe wyniki znajdą Państwo w poniższym linku:

Gmina Ożarowice
Ożarowice to gmina wiejska, w województwie śląskim, w powiecie tarnogórskim. W latach 1975–1998 gmina należała terytorialnie do województwa katowickiego. Gmina jest położona na terenie dawnego księstwa siewierskiego. Siedzibą urzędu gminy są Ożarowice.