Wtorek, 19 stycznia 2021r. | Imieniny: Henryka, Mariusza, Marty
Pokaż menu

Gmina Ożarowice w rankingu samorządów „Rzeczpospolitej”

20 listopada, 2020
Urząd gminy w Ożarowicach - Toen96 - Praca własna / Wikimedia / CC BY-SA 3.0 Urząd gminy w Ożarowicach - Toen96 - Praca własna / Wikimedia / CC BY-SA 3.0
Ranking Samorządów "Rzeczpospolitej" jest uznawany za jeden z najbardziej wiarygodnych w Polsce. Od 16 lat redakcja "Rzeczpospolitej" ocenia dokonania lokalnych władz w Polsce, pozwala wyłonić i pokazać te samorządy, które najlepiej dbają o swój zrównoważony rozwój. Zasady rankingu ustala niezależna Kapituła, której przewodniczy były premier RP prof. Jerzy Buzek. W jej skład wchodzą także przedstawiciele organizacji samorządowych, organizacji pozarządowych, władz publicznych oraz przedstawiciele redakcji "Rzeczpospolitej". Ranking Samorządów „Rzeczpospolitej” obejmuje wszystkie gminy, miasta i miasta na prawach powiatu w Polsce (z wyjątkiem Warszawy). Źródłem danych podlegających ocenie są informacje udostępniane przez Główny Urząd Statystyczny, Ministerstwo Finansów oraz informacje podane przez władze lokalne w specjalnej ankiecie. Kryteria oceny Rankingu Samorządów 2020 to około 50 wskaźników, w 4 filarach tj. trwałość ekonomiczno-społeczna, trwałość społeczna, trwałość środowiskowa i jakość zarządzania. Do wskaźników tych należą m.in. inwestycje, wydatki na transport i drogi, zakres planów zagospodarowania przestrzennego, wydatki na oświatę, wydatki na kulturę, sport i rekreację, liczba miejsc w przedszkolach i żłobkach, przyrost czytelników i zbiorów książek w bibliotekach, wydatki na współpracę z organizacjami pozarządowymi, wartość budżetu partycypacyjnego, wydatki na ochronę środowiska, powietrza i klimatu, wydatki na utrzymanie zieleni, poziom selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, poziom rozwoju sieci wodno-kanalizacyjnej, wydatki na instalacje OZE, na wymianę pieców, na infrastrukturę rowerową, na rewitalizacją obszarów zdegradowanych, współpraca między samorządami, jakość zarządzania magistratem, proces uchwałodawczy.
Od wielu lat Gmina Ożarowice utrzymuje w tym prestiżowym rankingu wysoką pozycję. 29 października br. odbyła się wirtualna gala XVI edycji Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej”, na której zaprezentowano zwycięskie miasta i gminy w poszczególnych kategoriach. Miło nam poinformować, iż nasza Gmina zajęła 51 miejsce w kategorii gmin wiejskich, spośród 1537 gmin wiejskich w Polsce, zajmując tym samym najwyższą pozycję wśród gmin wiejskich w powiecie tarnogórskim.
Szczegółowe wyniki znajdą Państwo w poniższym linku:Gmina Ożarowice
Ożarowice to gmina wiejska, w województwie śląskim, w powiecie tarnogórskim. W latach 1975–1998 gmina należała terytorialnie do województwa katowickiego. Gmina jest położona na terenie dawnego księstwa siewierskiego. Siedzibą urzędu gminy są Ożarowice.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).