Wtorek, 9 sierpnia 2022r. | Imieniny: Romana, Ryszarda, Edyty

Komunikat w sprawie zbierania bioodpadów

14 czerwca, 2022
Urząd gminy w Ożarowicach - Toen96 - Praca własna / Wikimedia / CC BY-SA 3.0 Urząd gminy w Ożarowicach - Toen96 - Praca własna / Wikimedia / CC BY-SA 3.0

W związku z informacjami otrzymanymi od spółki Remondis Tarnowskie Góry, która odbiera odpady komunalne od mieszkańców z terenu gminy Ożarowice przekazujemy, że obowiązuje zakaz wrzucania odpadów bio do brązowego worka w dodatkowych workach z tworzywa sztucznego.

Wszystkie bioodpady trafiają bezpośrednio do kompostowania i muszą zostać przerobione na kompost. Ten, naturalny proces przywracania materii organicznej środowisku, jest niemożliwy, gdy w worku na bio znajdzie się materia nieorganiczna albo organiczna niedozwolona z punktu widzenia procesów kompostowania w instalacjach., np. psie odchody albo plastikowe torebki. Dlatego do worka z bioodpadami wrzucamy same odpady, nie można ich wrzucać w dodatkowych woreczkach lub reklamówkach foliowych.

Przypominamy, że do bioodpadów zaliczamy: warzywne i owocowe obierki, skorupki jaj, fusy po kawie i herbacie, zwiędłe kwiaty i rośliny doniczkowe, trawę, liście, gałęzie,  resztki jedzenia (bez mięsa, kości i tłuszczów).

Bioodpadami nie są: odchody zwierząt, kości, ziemia, kamienie, włosy, sierść.

Gmina Ożarowice
Ożarowice to gmina wiejska, w województwie śląskim, w powiecie tarnogórskim. W latach 1975–1998 gmina należała terytorialnie do województwa katowickiego. Gmina jest położona na terenie dawnego księstwa siewierskiego. Siedzibą urzędu gminy są Ożarowice.