Wtorek, 9 sierpnia 2022r. | Imieniny: Romana, Ryszarda, Edyty
Pokaż menu

Historycznie w naszym LO

24 czerwca, 2022

LOTrudno, aby uczniowie którzy wybrali historię na poziomie rozszerzonym nie znali naszych śląskich dziejów. Dlatego klasa 3d miała okazję poznać śląską przeszłość zwiedzając Muzeum Śląskie w Katowicach. Ponadto uczennice tej klasy przygotowały prezentacje poświęcone osobom związanym z Radzionkowem, ale znanym i zasłużonym na Śląsku i poza nim. Na pierwszy ogień poszedł ks. dr Józef Knosała radzionkowski wikary i proboszcz, powszechnie znany historyk piszący monografie miejscowości zarówno w języku polskim jak i niemieckim

Następnie Paweł Letocha wieloletni, na przełomie XIX i XX wieku, poseł do niemieckiego parlamentu i sejmu Prus oraz chyba mało znany ks. Idzi Ogierman Mański - kompozytor, dyrygent i pedagog - w jego dorobku są kantaty, msze, nabożeństwa, nowenny, pieśni, akompaniamenty organowe, hymny, a także muzyka do sztuk teatralnych. Jego ojcem był znany w Radzionkowie działacz narodowy i społeczny Józef Ogierman.
Historycy z klas pierwszych i drugich odwiedzili godne polecenia Muzeum Archeologiczne w Krakowie, gdzie mogli niejako „na żywo” zobaczyć artefakty znane im dotąd tylko z ilustracji z podręczników a dotyczące najdawniejszych dziejów – od pisma klinowego i egipskich mumii poprzez zabytki związane z Etruskami, Grekami i Rzymianami, a z zagadnień dotyczących ziem polskich odbyli podróż od paleolitu do wczesnego średniowiecza.

 

 

LOLO
Gmina Radzionków
Radzionków leży na Płaskowyżu Bytomsko-Katowickim będącym częścią Wyżyny Śląskiej, na terenie historycznego Górnego Śląska. Pod względem geologicznym miasto położone jest na garbie Tarnogórskim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).