Czwartek, 30 maja 2024r. | Imieniny: Ferdynanda, Karola, Jana
Pokaż menu

Mistrzostwa Radzionkowa w szachach Szkół Podstawowych 2023

17 maja, 2023

szachy16 maja br. w Szkole Podstawowej nr 2 im Jana Pawła II w Radzionkowie odbył się turniej szachowy dla najmłodszych adeptów gry królewskiej. Do turnieju zgłosiło się 38 uczniów z 4 radzionkowskich szkół. Turniej rozegrano jako 7-rundowy z czasem gry 10 minut na każdego zawodnika. Turniej rozgrywano w klasyfikacji indywidualnej dla chłopców i dziewcząt oraz w klasyfikacji drużynowej (w składzie 3 chłopców i 1 dziewczyna).

Otwarcia kolejnych zawodów szachowych dokonali: dyrektor SP2 Agnieszka Jochlik i główny organizator i sędzia zawodów Rudolf Sobczyk. Turniej przebiegał bardzo sprawnie, dzięki fachowej pomocy organizatorów i opiekunów poszczególnych grup, za co należą im się szczególne słowa uznania.

Najlepszy wynik w turnieju uzyskał Tomasz Mrowiec 6 1/2 pkt, drugi Piotr Frej 6 pkt, trzeci Igor Lis 5 1/2 pkt, kolejne miejsca zajęli Mateusz Frej 5 pkt (wszyscy z SP1) oraz Wiktor Sroka 5 pkt i Wiktor Pawłowski 5 pkt (obaj z SP2). W kategorii dziewcząt wystartowało tylko 5 zawodniczek, a zwyciężyła Emilia Skowronek 2 pkt (SP2) przed Julią Szymańską 2 pkt (SP1) i Hanną Krzykawską 2 pkt (SP4), o miejscach decydowała dodatkowa punktacja.

Niezmiernie cieszy tak liczny udział po kilkuletniej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa. Tak wielu młodych szachistów, tylu uczniów szkół z Radzionkowa jeszcze nie grało. Po doświadczeniach szachowej ligi szkół powiatu tarnogórskiego, która miała aż 10 edycji, może uda się coś odbudować w Radzionkowie, choć przy takiej konkurencji innych dyscyplin sportowych i atrakcji nie jest łatwo zmobilizować najmłodszych do gry w szachy. Ale od 2016 roku jest w Polsce stały trend do coraz większej aktywności może to i u nas zaprocentuje.

Wyniki indywidualne w grupie chłopców
1. Tomasz Mrowiec - 6 1/2 pkt
2. Piotr Frej - 6 pkt
3. Igor Lis - 5 1/2 pkt
4. Mateusz Frej - 5 pkt
5. Wiktor Sroka - 5 pkt
6. Wiktor Pawłowski - 5 pkt

Wyniki indywidualne w grupie dziewcząt
1. Emilia Skowronek - 2 pkt
2. Julia Szymańska - 2 pkt
3. Hanna Krzykawska - 2 pkt
 
Wyniki drużynowe

Szkoła Podstawowa nr 1 - 20 pkt   
Szkoła Podstawowych nr 2 - 16 1/2 pkt
Szkoła Mistrzostwa Sportowego (SMS) - 11 1/2 pkt
Szkoła Podstawowa nr 4 - 11 1/2 pkt

Organizatorami byli: Urząd Miasta Radzionków, Stowarzyszenie Szachowe i Gier Umysłowych „PIONEK” Radzionków i Szkoła Podstawowa nr 2 w Radzionkowie.

Serdeczne podziękowanie dla organizatorów za ufundowanie nagród, ciepłe przyjęcie szachistów i udostępnienie sali oraz dla opiekunów i sędziów w osobach: Wojciech Trzensiok, Rudolf Sobczyk oraz Dominik Trzensiok, który jeszcze 4 lata temu sam grał w takim turnieju, a teraz wspomagał sędziego w zapisywaniu wyników.

Trzeba też podkreślić wielkie zdyscyplinowanie uczestników, dla niektórych to był pierwszy turniej w życiu z zegarami szachowymi. Młodzi adepci okazali się bardzo pojętni i mimo ogromnych emocji w samej grze, charakteryzowali się postawą fair play i szacunkiem dla rywala co jest godne naśladowania w rozgrywkach wyższych klas sportowych, nie tylko w szachach.

                                                                                                                                 Zanotował Rudolf Sobczyk

 

 
Gmina Radzionków
Radzionków leży na Płaskowyżu Bytomsko-Katowickim będącym częścią Wyżyny Śląskiej, na terenie historycznego Górnego Śląska. Pod względem geologicznym miasto położone jest na garbie Tarnogórskim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).