Czwartek, 30 maja 2024r. | Imieniny: Ferdynanda, Karola, Jana
Pokaż menu

Orędzie w sprawie przedszkoli

30 kwietnia, 2020
Radzionków / Marfryd6360 - Praca własna / Wikimedia / CC BY-SA 3.0 Radzionków / Marfryd6360 - Praca własna / Wikimedia / CC BY-SA 3.0

 Szanowni Mieszkańcy Radzionkowa,
Rząd zdecydował, by przyspieszyć otwarcie żłobków i przedszkoli. Mają one zostać otwarte w ramach II etapu odmrażania gospodarki, co oznacza, że dzieci będą mogły wrócić pod opiekę placówek począwszy od 6 maja 2020 roku.
Decyzja o otwarciu ma być podejmowana przez organ zarządzający placówką, mając na uwadze wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego, a także Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Ze względu na sytuację epidemiologiczną organ prowadzący może ograniczyć liczebność grupy przedszkolnej lub ograniczyć liczbę dzieci objętych opieką w żłobkach. Jednostka samorządu terytorialnego na podstawie dotychczasowych przepisów ogólnych może także zamknąć wszystkie żłobki i przedszkola na swoim terenie.
Dla rodziców, którzy nie będą mogli posłać dziecka do żłobka lub przedszkola z powodu nieotwarcia placówki, rząd zapowiada pomoc. Zasiłek opiekuńczy jest wypłacany rodzicom, gdy:
• przedszkole i żłobek są zamknięte na mocy decyzji jednostki samorządu terytorialnego,
• gdy żłobek lub przedszkole nie może zapewnić opieki ze względu na ograniczenia spowodowane COVID-19.

Tyle informacji ze strony rządu.

Szanowni Mieszkańcy,
podstawowym zadaniem Gminy, jest zapewnienie BEZPIECZNYCH  I HIGIENICZNYCH warunków we wszystkich podległych nam placówkach oświatowych. Mając na uwadze, że nasze dzieci to najwyższe dobro, stoję na stanowisku, że winniśmy odpowiedzialnie wdrożyć nowy, wzmożony reżim sanitarny, który będzie bezwzględnym warunkiem umożliwiającym otwarcie przedszkoli. Ponieważ w tej materii pytań i wątpliwości jest całe mnóstwo, wczoraj tj. 29 kwietnia wystąpiłem do Sanepidu o wskazanie jakie szczegółowe warunki sanitarne musi zapewnić przedszkole w nowej rzeczywistości, którą wygenerowała pandemia. Czekamy na odpowiedź.
Pragnę dodać, że dzisiaj czyli 30 kwietnia, Minister Edukacji Narodowej opublikował list skierowany do samorządów, w którym w załączniku wskazuje na zasady, które należy uwzględnić otwierając 6 maja placówkę oświatową. Jednak, mając na względzie zbyt ogólny charakter tych wytycznych oraz ciągły wzrost zakażonych koronawirusem, uważam, że ich realizacja nie stanowi wystarczającego argumentu dla decyzji o otwarciu placówek. Stoję na stanowisku, że dopiero uszczegółowienie warunków opisanych przez MEN, w odpowiedzi, na którą oczekujemy od Sanepidu, da przejrzysty i kompletny obraz wytycznych niezbędnych do wdrożenia.
Pragnę zapewnić, iż dołożę wszelkich starań aby otrzymane wytyczne jak najszybciej wykonać. O postępach prowadzonych działań będę Państwa na bieżąco informować.
Mając na uwadze powyższe informuję w duchu odpowiedzialności za zdrowie dzieci, rodziców i pracowników przedszkoli, że w dniu 6 maja br. przedszkola w naszym mieście nie zostaną otwarte.

Z wyrazami szacunku
Gabriel Tobor
Burmistrz Radzionkowa
Gmina Radzionków
Radzionków leży na Płaskowyżu Bytomsko-Katowickim będącym częścią Wyżyny Śląskiej, na terenie historycznego Górnego Śląska. Pod względem geologicznym miasto położone jest na garbie Tarnogórskim.

Możliwość komentowania została wyłączona.

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).