Niedziela, 1 października 2023r. | Imieniny: Danuty, Remigiusza, Teresy
Pokaż menu

Projekt “Model rehabilitacja kompleksowa”

23 lipca, 2020

Od lipca bieżącego roku PFRON ponownie rozpoczął nabór osób do projektu "Model rehabilitacja kompleksowa". Głównym celem rehabilitacji kompleksowej jest aktywizacja zawodowa i powrót do pracy. Rehabilitacja będzie realizowana w Ośrodku Rehabilitacji Kompleksowej (ORK), obejmując trzy moduły: zawodowy, psychospołeczny oraz medyczny. Dla mieszkańców woj. śląskiego ORK znajduje się w Ustroniu. Pobyt, rehabilitacja i szkolenia w Ośrodku są bezpłatne.

Średni czas pobytu w ośrodku- 9 miesięcy, z możliwością przedłużenia do 12 miesięcy; minimalny czas pobytu- 3/4 miesiące.

Formuła rehabilitacji- tryb stacjonarny (do 30 osób osób w każdym cyklu rehabilitacji) i niestacjonarny (20 osób).

Liczba godzin wsparcia w ciągu dnia- 6/7 godzin.

Rehabilitacja kompleksowa to oferta skierowana dla osób, które z powodu choroby lub wypadku straciły możliwość wykonywania dotychczasowego zawodu, a chciałyby podjąć pracę. To również szansa dla tych, którzy ze względów zdrowotnych nigdy nie pracowali, ale chcieliby to zmienić i podjąć pracę odpowiednią dla ich możliwości.

Grupy docelowe:

- osoby, w przypadku których zdiagnozowano schorzenie lub które doznały urazu uniemożliwiającego powrót do pracy, bezpośrednio po zakończeniu leczenia lub rehabilitacji szpitalnej, a także osoby, u których leczenie/rehabilitacja szpitalna zostały zakończone i wróciły one do swojego środowiska zamieszkania,

- osoby z niesprawnością wrodzoną lub nabytą w okresie rozwojowym, które nigdy nie funkcjonowały na rynku pracy, u których rodzaj niepełnosprawności rokuje powrót do aktywności zawodowej.

Kryteria kwalifikacji:

- naruszenie sprawności organizmu w stopniu, który ogranicza zdolność do pracy w dotychczasowym zawodzie, ale pozwala na udział w rehabilitacji,

- pozytywne rokowanie w zakresie przywrócenia aktywności zawodowej, uzyskania poprawy aktywnego i twórczego funkcjonowania w rodzinie i społeczeństwie,

- motywacja osoby niezdolnej do pracy do pełnego uczestnictwa w życiu zawodowym i społecznym,

- aktywny udział samego zainteresowanego od samego początku tego procesu, co jest wyrazem samostanowienia potrzebnego do osiągnięcia pozytywnego celu rehabilitacji i upodmiotowienia osoby w procesie rehabilitacji.

Rehabilitacja kompleksowa rozpocznie się od dokładnej oceny specjalistów stanu zdrowia Uczestnika, kondycji psychicznej oraz możliwości rozwoju zawodowego. Na tej podstawie zostanie przygotowany Indywidualny Program Rehabilitacji.

Świadczenia towarzyszące:

1. Dla osób przebywających w trybie stacjonarnym:

- noclegi w pokojach 1 osobowych, pełne wyżywienie z uwzględnieniem potrzeb żywieniowych,

- zwrot kosztów dojazdu do ośrodka, zgodnie z Regulaminem zwrotu kosztów dojazdu (bilet miesięczny).

2. Dla osób przebywających w trybie niestacjonarnym:

- wyżywienia (obiad i przerwy kawowe),

- zwrot kosztów dojazdów.

3. Osoby przebywające w ośrodku z dziećmi:

- dzieci mają zapewnione wyżywienie, pełne w wypadku pobytu stacjonarnego lub obiad w wypadku pobytu niestacjonarnego,

- opiekę przedszkolną na koszt ORK dla dzieci w wieku do lat 7.

 

Osoby zainteresowane udziałem w projekcie zapraszamy do kontaktu z Oddziałem Śląskim PFRON Katowice, tel. (32) 493-21-20.
Gmina Radzionków
Radzionków leży na Płaskowyżu Bytomsko-Katowickim będącym częścią Wyżyny Śląskiej, na terenie historycznego Górnego Śląska. Pod względem geologicznym miasto położone jest na garbie Tarnogórskim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).