Wtorek, 28 maja 2024r. | Imieniny: Jaromira, Justa, Justyny
Pokaż menu

Słowo Burmistrza

25 maja, 2020
Radzionków / Marfryd6360 - Praca własna / Wikimedia / CC BY-SA 3.0 Radzionków / Marfryd6360 - Praca własna / Wikimedia / CC BY-SA 3.0

Szanowni Mieszkańcy Radzionkowa,
Od ponad dwóch miesięcy zmagamy się z pandemią i jej skutkami. Na chwilę obecną w Radzionkowie jest zakażonych 47 osób. W porównaniu z innymi gminami powiatu tarnogórskiego jest to dość wysoki współczynnik. Ewidentnie, przyczyną takiej sytuacji jest ilość chorych w branży górniczej. Mimo, że na terenie Radzionkowie nie działa już kopalnia to patrząc na powyższe statystyki jesteśmy jeszcze nadal gminą górniczą. Dlatego ponownie apeluję o wzmożoną ostrożność i stosowanie wszelkich zaleceń, tak aby zakażenia nie wychodziły poza lokalne czy rodzinne ogniska.

Konsekwencje pandemii, a w szczególności wprowadzonych ograniczeń dotykają wszystkich choć w różnym zakresie. Zamrożenie gospodarki odbija się na sytuacji przedsiębiorców, ich pracowników i rodzin. Edukacja, kultura, sport, rekreacja zostały postawione w trudnej sytuacji. Również samorządy w Polsce mocno odczuwają negatywne skutki kryzysu. Coraz częściej w mediach pojawiają się tytuły typu: „Koronawirus pogrąża miejskie budżety”, czy „Finansom miast grozi zapaść”. Związki Miast biją na alarm, a niektóre gminy już wyłączają oświetlenie ulic, aby zaoszczędzić . Również Metropolia Śląska analizuje wspólne, jednolite dla wszystkich członków działania ratujące budżety gmin.
Żeby nie być gołosłownym poniżej zamieszczam kilka linków do stron poruszających te problemy:

https://wspolnota.org.pl/news/wielkopolskie-samorzady-potwierdzaja-kwietniowa-zapasc-w-pit

http://www.miasta.pl/aktualnosci/finansom-miast-grozi-zapasc-nowe-dane,

https://samorzad.pap.pl/kategoria/aktualnosci/finanse-miast-zmp-przedstawil-nowe-dane-dramatyczny-spadek,

https://regiony.rp.pl/finanse/24931-lokalne-wladze-szacuja-straty

https://serwisy.gazetaprawna.pl/edukacja/artykuly/1454393,rok-szkolny-2020-2021-subwencja-oswiatowa-podwyzki.html

Jak wygląda sytuacja w naszym mieście?
Za miesiąc marzec udziały w PIT spadły tylko (!) o 13,6%, ale za kwiecień to już 39,6% w stosunku do roku ubiegłego. Ponieważ jednak planowany odpis za rok 2020 jest większy niż za 2019, wg wskaźników rządowych, to realny spadek jest jeszcze większy. Na dzień dzisiejszy wpłynęło do naszego Urzędu Miasta 59 wniosków o zwolnienie lub umorzenie opłat lokalnych, co również spowoduje spadek miejskich dochodów. Nie zarabiają MOSiR i Centrum Kultury „Karolinka”, a wypracowywane przez te jednostki dochody stanowiły ważną część w ich własnych budżetach. Jeśli chodzi o inwestycje, to kontynuujemy tylko te rozpoczęte, zresztą w zasadzie wszystkie one są dofinansowane ze źródeł zewnętrznych. I tak dla przypomnienia, nowy Rynek został wybudowany tylko za 5% wartości z budżetu gminy, a aż 95 % pochodzi z finansowania ze źródeł zewnętrznych. Z nowych inwestycji planujemy w najbliższym czasie tylko remont ul. Gajdasa, gdzie dofinansowanie zewnętrzne planowane jest na poziomie 85%.
W tej trudnej sytuacji nie chodzi już o szukanie oszczędności. Dla Radzionkowa i wielu innych polskich miast to walka o przetrwanie, tak aby poziom usług miejskich nie cofnął się o dziesiątki lat i aby konsekwencje w przyszłości były jak najmniejsze. Analizujemy wszystkie obszary wydatków, ale największą grupę stanowi oświata, bo to prawie 29,5 mln zł. tj 31,4 % całego budżetu.
Przypomnę również, że z budżetu państwa planowana dotacja i subwencja łącznie w 2020 roku na oświatę wynosi zaledwie 13.511.018 zł. Z budżetu gminy dokładamy więc do oświaty 14.527.013 zł., a zdarza się, że mamy w naszych szkołach klasy 12, 14, 15 czy 17 osobowe. W obecnej, dramatycznej sytuacji, po prostu nas na to nie stać. Jeśli dzisiaj, na etapie prac organizacyjnych do nowego roku szkolnego, do Urzędu wpływają protesty rodziców, to podam tylko jeden przykład: dzisiaj w klasie pierwszej, w jednej z naszych szkół w trzech oddziałach jest 15/15/17/ dzieci. W przyszłym roku planujemy stworzyć dwa oddziały liczące odpowiednio 23 i 24 uczniów. Są to jak sądzę, warunki nadal bardzo dogodne do pobierania nauki, lecz dzisiaj stoimy pod ścianą i takie trudne decyzje muszę podejmować. W najbliższym czasie wiele moich decyzji nie będzie popularnych, jednak to na mnie ciąży odpowiedzialność, aby nasze Miasto przeprowadzić przez nieuchronny kryzys z jak najmniejszymi konsekwencjami.
Dziękuję tym wszystkim, którzy rozumieją sytuację w której jako samorząd się znajdujemy. Bądźmy razem w tych trudnych czasach, wspierajmy się nawzajem, a wierzę, że znowu będzie dobrze.

 

Pozdrawiam serdecznie

Gabriel Tobor
Burmistrz Radzionkowa

 

 
Gmina Radzionków
Radzionków leży na Płaskowyżu Bytomsko-Katowickim będącym częścią Wyżyny Śląskiej, na terenie historycznego Górnego Śląska. Pod względem geologicznym miasto położone jest na garbie Tarnogórskim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).