Niedziela, 24 września 2023r. | Imieniny: Gerarda, Ruperta, Tomiry
Pokaż menu

Znaczek upamiętniający deportacje Górnoślązaków do ZSRR

06 listopada, 2020

znaczek z okazji 75 rocznicy Tragedii GórnośląskiejW piątek, 6 listopada br., Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczek pocztowy emisji „75. rocznica Tragedii Górnośląskiej”.

Autor projektu, Adam Kultys, przedstawił na znaczku lokomotywę z wagonami towarowymi na torach kolejowych, z prawej strony fragment kopalni na Śląsku oraz Donbas. Oprócz znaczka Poczta Polska wydała, w limitowanej wersji, kopertę FDC, czyli kopertę Pierwszego Dnia Obiegu. Widnieją na niej materiały ze zbiorów Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku.

Tragedia Górnośląska to masowe aresztowania i deportacje do pracy przymusowej na terenie Związku Radzieckiego, przeprowadzone przez organy bezpieczeństwa NKWD i podporządkowanych im funkcjonariuszy Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego Rządu Tymczasowego na terenie Górnego Śląska po zajęciu jego obszaru przez Armię Czerwoną zimą 1945.

O znaczku:

autor projektu: Adam Kultys

liczba znaczków: 1
wartość: 3,30 zł
nakład: 120 000 szt.
technika druku: rotograwiura
format znaczka: 43 mm x 31,25 mm
papier: fluorescencyjny
arkusz sprzedażny: 50 znaczków
data wprowadzenia do obiegu: 6 listopada 2020 r.

 

Źródło: https://media.poczta-polska.pl/pr/592683/znaczek-upamietniajacy-deportacje-gornoslazakow-do-zwiazku-radzieckiego
Gmina Radzionków
Radzionków leży na Płaskowyżu Bytomsko-Katowickim będącym częścią Wyżyny Śląskiej, na terenie historycznego Górnego Śląska. Pod względem geologicznym miasto położone jest na garbie Tarnogórskim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).