Niedziela, 26 marca 2023r. | Imieniny: Larysy, Emanyela, Teodora
Pokaż menu

Obowiązek posiadania profilu na PUE ZUS

18 stycznia, 2023

Ekran telefonu, na którym wyświetlona jest strona ZUS.

Płatnicy, którzy nie założyli samodzielnie konta na PUE będą mieć taki profil założony przez ZUS. Aby w pełni z niego korzystać płatnik musi zgłosić się do ZUS po login i hasło. Dane do logowania można będzie uzyskać także online, podczas e-wizyty.

Od nowego roku każdy płatnik składek ma ustawowy obowiązek posiadania profilu na PUE ZUS. Dotyczy to nie tylko przedsiębiorców, ale również rodzica zatrudniającego nianię na umowie uaktywniającej, duchownego, czy osoby, które podlegają dobrowolnie ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym lub jedynie ubezpieczeniu zdrowotnemu np. studenta.
Na koniec 2022 r. już 2,3 mln (z 2,5 mln) małych płatników składek posiadało swój profil na PUE. – Płatnikom, którzy nie założyli konta na PUE do końca roku, ZUS utworzy konto informacyjne, ale to sam płatnik będzie musiał dokończyć proces rejestracji. Aby klient mógł zalogować się na swoje konto, musi uzyskać dane do logowania. Login i jednorazowe hasło otrzyma podczas e-wizyty lub na Sali Obsługi Klienta w dowolnej placówce ZUS – informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.
Bez profilu pracodawca nie zobaczy eZLA swojego pracownika
Profil PUE ZUS to ważne narzędzie w zarządzaniu organizacją pracy, dzięki niemu pracodawca ma na bieżąco informację o tym, czy jego pracownicy są chorzy, mają zwolnienie lekarskie i przez jaki czas nie będzie ich w pracy. To pozwala na szybką reakcję przy organizacji zastępstwa itp.
Jeżeli pracodawca nie założył profilu na PUE, a profil informacyjny założył za niego ZUS i nie został on jeszcze aktywowany, to lekarz wystawi e-ZLA dla chorego pracownika tylko elektronicznie. Medyk nie wręczy już pracownikowi wydruku zwolnienia, tak jak to było dotychczas, gdy płatnik
nie miał PUE. O takim zwolnieniu pracodawca nie dowie się, póki nie aktywuje swojego konta w ZUS.

Tym bardziej zachęcamy do odwiedzenia placówki ZUS po dane do logowania. Wizytę w placówce ZUS można wcześniej umówić na konkretny dzień i godzinę. Wystarczy zadzwonić pod numery telefonów do wybranych placówek, które są dostępne na stronie internetowej ZUS, w zakładce kontakt, pod hasłem „zarezerwuj wizytę” – tłumaczy rzeczniczka.
Jeśli nie chcemy obsługiwać swojego profilu samodzielnie, możemy kogoś upoważnić do dostępu do profilu płatnika poprzez formularz pełnomocnictwa (ZUS PEL). Osoba, której klient udzieli upoważnienia musi najpierw zarejestrować swoje konto na PUE, a potem na podstawie pełnomocnictwa otrzyma dostęp do profilu jako płatnik.

Źródło: Beata Kopczyńska regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).