Niedziela, 24 września 2023r. | Imieniny: Gerarda, Ruperta, Tomiry
Pokaż menu

Regionalne rękodzieło lokalnych twórców

03 lipca, 2023

Dwoje mężczyzn i kobieta stoją w pomieszczeniu. Mężczyźni trzymają w rękach obrazy z lalkami w strojach regionalnych.

Pod koniec czerwca Wicestarosta Sebastian Nowak spotkał się z przedstawicielami ze Stowarzyszenia Przyjaciół Kultury i Tradycji Śląskiej funkcjonującego w Orzechu, którzy zaprezentowali swoje nowe regionalne rękodzieło związane z powiatem tarnogórskim.

Stowarzyszenie to współpracuje z Lokalną Grupą Działania Brynica to nie granica i biorą udział w konkursie „Marka Lokalna”. 2 lata temu otrzymali znak i certyfikat „Marka Lokalna” w kontekście kulinarnym pt. Gymiza i rękodzieło, jako odwzorowanie stroju „Bytomsko Rozbarskiego Ślązok i Ślązoczka”. Obecnie otrzymali przedłużenie posługiwania się znakiem „Marka Lokalna”- zgłosili kolejny produkt jako sztuka/rękodzieło „Ślonzoczka w purpurce i górnik w mundurze”.

Pani Anna Rabsztyn odebrała z rąk wicestarosty gratulacje i podziękowania za kolejny sukces związany z znakiem „Marka Lokalna” i kreowanie pozytywnego wizerunku powiatu tarnogórskiego.

Jak opisuje Anna Rabsztyn nowy obrazek przedstawia kobietę ubraną w długą spódnicę suto marszczoną, przepasaną zopaską ozdobioną kolorowymi kwiatami, kabotek wykończony szerokimi koronkami ,gorset [wierzcheń] zdobiony kolorowymi sznureczkami i zapięty złotymi guziczkami, na głowie purpurka [chusta] zawiązana na tzw. jaskółkę i czerwone korale. Natomiast górnik jest w stroju galowym wykończonym w haftowane złote guziczki. Guziczki, których jest 29 sztuk, są symbolem i pamiątką patronki św. Barbary, która zmarła śmiercią męczeńską w wieku 29 lat.





Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).