Czwartek, 6 sierpnia 2020r. | Imieniny: Slawy, Jakuba, Oktawiana
Pokaż menu

Remont Ryszarda

28 lipca, 2020

We wrześniu ubiegłego roku dzięki współpracy Urzędu Miasta Bytomia oraz Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych został zakupiony zabytkowy parowóz wąskotorowy typu “Ryś”.

Maszyna ta przez dziesiątki lat pracowała w Hucie Metali Nieżelaznych “Szopienice”. Dziś, choć już na emeryturze, ma szansę wrócić na tory i stać się kolejną atrakcją górnośląskiej wąskotorówki.Parowóz “Ryś” (przez kolejarzy wąskotorowych zwany z szacunku Ryszardem – w końcu ma już 70 lat!) jest już częściowo wyremontowany, jednak by wykonać wszystkie konieczne naprawy i przywrócić mu pełną sprawność potrzeba jeszcze dużo pieniędzy. Społecznicy zrzeszeni w Stowarzyszeniu Górnośląskich Kolei Wąskotorowych zwracają się do wszystkich, a w szczególności do miłośników kolei, zabytków techniki oraz historii naszego regionu, o wsparcie.Wpłat można dokonywać za pośrednictwem portalu zrzutka.pl pod adresem https://zrzutka.pl/z/parowoz-ryszard

Na darczyńców czekają nagrody: bezpłatne bilety, upominki, a nawet możliwość przejazdu w lokomotywie, czy uruchomienia nadzwyczajnego pociągu tylko dla darczyńcy i jego gości.

Górnośląskie Koleje Wąskotorowe to najstarsza nieprzerwanie czynna kolej wąskotorowa na świecie – powstała w roku 1853 i przez ponad 140 lat niezmordowanie służyła tutejszemu przemysłowi przewożąc węgiel, rudy metali, czy kamień. Gęsta sieć wąskich torów łączyła większość górnośląskich hut i kopalń, rozciągała się od Raciborza na południu po Szopienice na wschodzie oraz Bibielę na północy.Od roku 2002 kolej służy już tylko przewozowi turystów, a utrzymują ją pasjonaci skupieni w Stowarzyszeniu Górnośląskich Kolei Wąskotorowych przy nieocenionym wsparciu samorządów.

  • x
  • x
  • x
  • x

(Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).