Niedziela, 24 września 2023r. | Imieniny: Gerarda, Ruperta, Tomiry
Pokaż menu

Wystawa: “Sąsiedzi – o jednej z najtrwalszych granic w Europie. Na wschodniej rubieży Górnego Śląska” w CKŚ

11 sierpnia, 2020

Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim zaprasza do obejrzenia wystawy “Sąsiedzi – o jednej z najtrwalszych granic w Europie. Na wschodniej rubieży Górnego Śląska”, przygotowanej przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej. Wystawę można oglądać do połowy października br.

O WYSTAWIE

Za pomocą kilkunastu bogato ilustrowanych szkiców jej autor Dawid Smolorz zabiera nas nad wschodnią granicę Śląska, oddzielającą go od Królestwa Polskiego/zaboru rosyjskiego i ponownie odrodzonej Rzeczypospolitej. Krótkie opowieści dotyczą kilku obszarów funkcjonowania granicy. Pierwszy z nich to tradycyjne dzieje granicy i opis jej zmiennej codzienności. Dowiadujemy się o przebiegu wyjątkowo trwałej, bo istniejącej przez ok. 600 lat linii, o zasadach i formach jej przekraczania oraz różnych konfliktach rozgrywających się nad nią. Drugi blok tekstów wiąże się z wybranymi miejscami na granicy i ich losami. Dowiadujemy się tutaj np. o Czarnym Lesie, miejscowości, która dopiero w XIX w. weszła w granice pruskiej prowincji śląskiej z rosyjskiego Królestwa Kongresowego. Poznajemy również tzw. podwójne miejscowości, oddalone na odległość wzroku, a jednak niekiedy tak dalekie. W tym miejscu nie mogło także zabraknąć opisu miast, które swój sukces w dużej mierze zawdzięczają granicy. Są to Sosnowiec oraz Mysłowice.

  • x
  • x
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).