Wtorek, 29 września 2020r. | Imieniny: Michala, Gabriela, Rafala

Aktualne funkcjonowanie ośrodków zdrowia w gminie Świerklaniec

14 września, 2020

3 września br. w Urzędzie Gminy Świerklaniec odbyło się posiedzenie Komisji Oświaty, Kultury i Spraw Społecznych podczas którego poruszono temat aktualnego funkcjonowania ośrodków zdrowia na terenie gminy Świerklaniec.

Pani Beata Nycz - Gerlich, Dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Świerklańcu poinformowała, że ośrodki zdrowa w gminie Świerklaniec nie są zamknięte. Dodała, że w dużej mierze działalność opiera się na teleporadach, które są prowadzone zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia, Sanepidu, a teraz także z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 12 sierpnia 2020 r. w sprawie standardu organizacyjnego teleporady w ramach podstawowej opieki zdrowotnej.
Nadmieniła, że zmieniła się procedura, gdyż w pierwszej kolejności należy w sposób telefoniczny skontaktować się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, który na podstawie przeprowadzonego wywiadu określa, czy  pacjent ma przyjść osobiście do ośrodka zdrowia.
Dyrektor SP ZOZ przygotowała grafikę na której zobrazowała zestawienie działań opieki zdrowotnej w  gminie Świerklaniec. Dane zostały porównane z analogicznym kwartałem (czerwiec, lipiec i sierpień) w roku ubiegłym.

Gmina Świerklaniec
Świerklaniec – gmina wiejska w województwie śląskim, w powiecie tarnogórskim. Została utworzona 1 października 1924 roku ze zlikwidowanego obszaru dworskiego Świerklaniec[2], a w późniejszych latach była powiększana o sąsiednie wsie. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie katowickim.