Wtorek, 9 sierpnia 2022r. | Imieniny: Romana, Ryszarda, Edyty

Będzie modernizacja placu zabaw w zabytkowym parku w Świerklańcu!

21 czerwca, 2022

80 tysięcy złotych dofinansowania z Inicjatywy Sołeckiej 2022 zatwierdził Sejmik Województwa Śląskiego dla projektu złożonego przez gminę Świerklaniec. Dzięki temu plac zabaw w pobliżu Pałacu Kawalera w świerklanieckim parku odzyska blask.

Informacja

W ramach projektu planowane jest doposażenie placu zabaw znajdującego się w zabytkowym parku w sołectwie Świerklaniec. Obecnie, plac zabaw w tym miejscu stanowią wysłużone, drewniane elementy tzw. ścieżki zdrowia oraz drewniany zestaw zabawowy. Z uwagi na chętnie i licznie uczęszczany przez mieszkańców zarówno gminy Świerklaniec jak i gmin ościennych teren parku, planuje się dokonanie renowacji istniejących urządzeń oraz doposażenie placu zabaw o takie zabawki jak: zestaw zabawowy typu zamek (lub podobny), urządzanie linarne, huśtawkę równoważną dwuosobową, karuzelę typu trzmiel, zabawki na sprężynach, linozjazd, lokomotywę z tunelem oraz wagonikiem (lub podobne), huśtawkę potrójną i piaskownicę z siedziskami jak również elementy małej architektury tj. ławki i kosze. W wymaganych miejscach planuje się również wykonanie bezpiecznej nawierzchni z mat ochronnych. Wszelkie planowane do montażu urządzenia, będą spełniały wytyczne Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach, tak aby zachować spójność z charakterem Parku, tj. będą to certyfikowane urządzenia drewniane w stonowanej kolorystyce. Realizacja inwestycji odbędzie się w systemie zaprojektuj i wybuduj.

Warto wspomnieć, że był to jedyny projekt złożony przez gminę Świerklaniec w ramach Inicjatywy Sołeckiej 2022. Miało to na celu zwiększenie szans na dofinansowanie tego konkretnego projektu. Wszyscy sołtysi z gminy wspierali ten projekt modernizacji placu zabaw i przyniosło to zamierzony cel. Wkład własny gminy Świerklaniec w tym zadaniu to 30 tysięcy złotych, a łączna wartość projektu wyniesie 110 tysięcy złotych. Realizacja zadania nastąpi w bieżącym roku.

Serdeczne podziękowania należą się Pani Izabeli Domogale – Członkowi Zarządu Województwa Śląskiego i jednocześnie Mieszkance naszej gminy - za wsparcie tej inicjatywy.

Gmina Świerklaniec
Świerklaniec – gmina wiejska w województwie śląskim, w powiecie tarnogórskim. Została utworzona 1 października 1924 roku ze zlikwidowanego obszaru dworskiego Świerklaniec[2], a w późniejszych latach była powiększana o sąsiednie wsie. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie katowickim.