Czwartek, 11 czerwca 2026r. | Imieniny: Barnaby, Radomila, Feliksa
Pokaż menu

„Dąb Pokoju” w Świerklańcu. Symbol pamięci o Tragedii Górnośląskiej

13 maja, 2026

Nowe drzewo znalazło swoje miejsce w pobliżu „Dębów Papieskich”, które zostały zasadzone w parku w ubiegłym toku. Inicjatorzy akcji podkreślają, że choć jubileuszowy rok obchodów minął, pamięć o ofiarach Tragedii Górnośląskiej pozostaje wciąż żywa.

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele społecznego komitetu obchodów rocznicy Tragedii Górnośląskiej, samorządowcy, reprezentanci lokalnych instytucji oraz uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nakle Śląskim.

- To miejsce jest wyjątkowe. Po pierwsze ten mały dąb będzie wzrastał w towarzystwie dostojnych, starych drzew, po drugie - historia ziemi, ludzie i wydarzenia wpisują się w rocznicową symbolikę  - mówił Jerzy Bogacki.

Tragedia Górnośląska to jedno z najbardziej bolesnych doświadczeń w historii regionu. W styczniu 1945 roku wraz z wkroczeniem Armii Czerwonej tysiące mieszkańców Górnego Śląska doświadczyło przemocy, represji i deportacji do Związku Radzieckiego. Wielu wywiezionych nigdy nie wróciło do swoich rodzinnych miejscowości.

Jak podkreślał wójt gminy Świerklaniec Grzegorz Zadęcki, pamięć o tych wydarzeniach jest ważnym obowiązkiem współczesnych pokoleń.

- Wiele osób z terenu naszej gminy zostało wywiezionych lub w inny sposób naznaczonych tą tragedią. Upamiętnianie takich wydarzeń należy do naszych obowiązków.

Przez dziesięciolecia temat Tragedii Górnośląskiej pozostawał przemilczany. Dopiero po 1989 roku zaczęto otwarcie mówić o losach mieszkańców regionu dotkniętych represjami po wkroczeniu Armii Czerwonej. Ważnym krokiem było ustanowienie przez samorządy województw śląskiego i opolskiego Dnia Pamięci o Tragedii Górnośląskiej, obchodzonego w ostatnią niedzielę stycznia.

„Dęby Pokoju” mają przypominać nie tylko o tragicznej historii regionu, ale także o potrzebie pielęgnowania pamięci, pojednania i szacunku dla ofiar wojny oraz powojennych represji.

 




Gmina Świerklaniec
Świerklaniec – gmina wiejska w województwie śląskim, w powiecie tarnogórskim. Została utworzona 1 października 1924 roku ze zlikwidowanego obszaru dworskiego Świerklaniec[2], a w późniejszych latach była powiększana o sąsiednie wsie. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie katowickim.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).