Środa, 30 września 2020r. | Imieniny: Wery, Honoriusza, Hieronima

Deklaracja gminy w sprawie budowy sygnalizacji świetlnej na Tarnogórskiej

04 sierpnia, 2020

Sesja Rady Gminy ŚwierklaniecGmina Świerklaniec deklaruje, że wybuduje sygnalizację świetlną na przejściu dla pieszych przy skrzyżowaniu ul. Tarnogórskiej z ul. Stabińskiego i ul. Wiosenną w Świerklańcu. Na wniosek Wójta, Rada Gminy Świerklaniec jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zmian w budżecie gminy, a tym samym zabezpieczeniu środków finansowych w kwocie 20 tys. zł na zaprojektowanie długo oczekiwanej sygnalizacji świetlnej w tym miejscu.

Ulica Tarnogórska w Świerklańcu stanowi część Drogi Krajowej nr 78. Za infrastrukturę odpowiada tutaj Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Pomimo wielu wniosków kierowanych przez Gminę Świerklaniec do GDDKiA sygnalizacja świetlna na przejściu dla pieszych przy skrzyżowaniu Tarnogórskiej z ulicą Stabińskiego i ulicą Wiosenną w Świerklańcu do tej pory nie powstała.
W lipcu na owym przejściu dla pieszych doszło do tragicznego zdarzenia. Życie stracił nastoletni mieszkaniec Świerklańca. To wywołało reakcję mieszkańców Gminy, którzy zorganizowali protest i zbierali podpisy pod petycją skierowaną zarówno do Ministerstwa Infrastruktury, GDDKiA i do wielu przedstawicieli władz publicznych. Pod dokumentem z żądaniem budowy sygnalizacji świetlnej podpisało się kilka tysięcy osób, których większość stanowili mieszkańcy gminy. Protest wspierał organizacyjnie Urząd Gminy Świerklaniec, który przygotował tekst petycji. Ponadto urzędnicy pomogli w wydruku ulotek i poinformowali o proteście GDDKiA oraz Komendę Powiatową Policji. Gmina udostępniła również miejsce na spotkanie organizacyjne.

Protest w Świerklańcu wzbudził duże zainteresowanie prasy. W wywiadzie dla jednego z czasopism zastępca wójta Anna Kubica zapowiedziała, że jeśli Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad nie znajdzie w swoim budżecie środków na realizację przedmiotowego zadania i jednocześnie wyrazi zgodę na dysponowanie nieruchomością, to gmina zrealizuje tą inwestycję.

- Nie możemy zbagatelizować głosu kilku tysięcy mieszkańców naszej gminy. Sygnalizacja w tym miejscu jest niezbędna. Wybudujemy ją najszybciej jak to będzie możliwe. Chcemy także pozyskać na to środki zewnętrzne – mówił podczas sesji wójt Gminy Świerklaniec Marek Cyl.

Protest, który obył się 16 lipca w Świerklańcu dotyczył także przejścia dla pieszych przy skrzyżowaniu ul. Tarnogórskiej z ul. Damrota i Miarki. W tym miejscu GDDKiA nie wyrazi zgody na sygnalizację świetlną ze względu na zbyt bliskie położenie ronda. Jednak żeby zwiększyć bezpieczeństwo Urząd Gminy będzie wnioskował do GDDKiA o wybudowanie chodnika przy ul. Tarnogórskiej od skrzyżowania z Damrota do posiadającego już sygnalizację świetlną przejścia dla pieszych przy przystanku autobusowym.

Gmina Świerklaniec
Świerklaniec – gmina wiejska w województwie śląskim, w powiecie tarnogórskim. Została utworzona 1 października 1924 roku ze zlikwidowanego obszaru dworskiego Świerklaniec[2], a w późniejszych latach była powiększana o sąsiednie wsie. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie katowickim.