Poniedziałek, 30 stycznia 2023r. | Imieniny: Macieja, Martyny, Teofila
Pokaż menu

Dodatek elektryczny – informacje i wniosek

05 grudnia, 2022

W Urzędzie Gminy Świerklaniec można składać wnioski o wypłatę dodatku dla gospodarstw domowych, w których głównym systemem ogrzewania są urządzenia zasilane energią elektryczną. Wnioski można składać do 1 lutego 2023 r.

Informacja

Żródła ogrzewania, na które przysługuje dodatek: 
- pompy ciepła,
- piece akumulacyjne,
- bojlery elektryczne służące do centralnego ogrzewania,
- inne źródła ogrzewania elektrycznego.

Wnioski można składać do 1 lutego 2023 r. w gminie właściwej względem zamieszkania. 

Wysokość dodatku elektrycznego została zróżnicowana w zależności od rocznego zużycia energii elektrycznej uprawnionego gospodarstwa domowego. W przypadku, gdy zużycie w 2021 r. nie przekraczało 5 MWh, kwota dodatku wynosi 1000 zł. Jeżeli zużycie energii elektrycznej w gospodarstwie domowym w 2021 r.  przekroczyło 5 MWh, wówczas kwota dodatku to 1500 zł. Aby uzyskać dodatek elektryczny w podwyższonej kwocie, do wniosku należy dołączyć rozliczenie z przedsiębiorstwem energetycznym, potwierdzające zużycie energii elektrycznej w 2021 r. przekraczające 5 MWh. 

Kolejnym warunkiem koniecznym do otrzymania dodatku elektrycznego jest uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB).

Dodatek elektryczny nie przysługuje kiedy:
- głównym systemem ogrzewania jest inne źródło aniżeli zasilane energią elektryczną (przykładowo: piec węglowy, piec na gaz, piec na biomasę),
- gospodarstwo domowe skorzystało z innego dodatku, jak węglowy, czy w zakresie niektórych źródeł ciepła zasilanych biomasą, drewnem, peletem, olejem opałowym czy LPG, 
- gospodarstwo posiada instalacje fotowoltaiczną (OZE).

W przypadku pytań i wątpliwości prosimy o kontakt z Maciejem Koźmińskim, we wtorki i czwartki – pokój nr 9, email: maciej.kozminski@ugswierklaniec.pl lub telefonicznie 32 284 74 24. 

W załącznikach znajdują się:
-  druk wniosku, 
- instrukcja obsługi, 
- ustawa z dnia 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej. 

Materiały


Wniosek
Wniosek​_o​_wypłatę​_dodatku​_elektrycznego.docx
0.04MB


Instrukcja jak wypełnić wniosek
Instruktaż​_Jak​_wypełnić​_wniosek​_o​_dodatek​_elektryczny​_gospodarstwa​_domowe.docx
0.03MB


Treść ustawy
ustawa.pdf
0.68MB
Gmina Świerklaniec
Świerklaniec – gmina wiejska w województwie śląskim, w powiecie tarnogórskim. Została utworzona 1 października 1924 roku ze zlikwidowanego obszaru dworskiego Świerklaniec[2], a w późniejszych latach była powiększana o sąsiednie wsie. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie katowickim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).