Środa, 4 października 2023r. | Imieniny: Rozalii, Edwina, Franciszka
Pokaż menu

Festiwal Kultur „Okno na świat” – Ukraina

28 sierpnia, 2023

3 września o godz. 15.00 w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim odbędzie się I edycja Festiwalu „Okno na świat”, którego celem będzie cykliczne prezentowanie kultury i tradycji różnych narodów żyjących i tworzących w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem nacji zamieszkujących Śląsk. Organizatorem jest Stowarzyszenie Miłośników Nakła im. Jana Bursiga. Wydarzenie swoim honorowym patronatem objął Wójt Gminy Świerklaniec Marek Cyl.

Festiwal Kultur - Ukraina

Pierwsza, tegoroczna edycja Festiwalu poświęcona jest Ukrainie – jej tradycji i wieloaspektowej kulturze. Głównym wydarzeniem festiwalowym będzie wystawa ukraińskich ikon domowych będących unikatową, prywatną kolekcją Olgi Bohomolec oraz wystawa fotograficzna ukazująca skutki działań wojennych w kontekście niszczenia zabytków kultury ukraińskiej. Wystawy będzie można oglądać w Pałacu w Nakle Śląskim do 31 października br.

W dniu otwarcia Festiwalu odbędą się plenerowe warsztaty artystyczne z motania ukraińskich lalek, malowania ludowych motywów ukraińskich, wytwarzania świec, wicia wianków; warsztaty kulinarne, podczas których będzie możliwość lepienia ukraińskiego pielmieni oraz degustowania tradycyjnych ukraińskich potraw i słodyczy. W części artystycznej wysłuchamy koncertu artystów ukraińskich Romana Marchenki i Natalii Stepaniak. Całość poprowadzi ukraiński prezenter radiowy, spiker i poeta - Taras Ilyin. W czasie trwania Festiwalu będzie można również obejrzeć film pt. „Wymazać Naród” w reżyserii Tomasza Grzywaczewskiego, obrazujący zniszczenia, jakie wojska Federacji Rosyjskiej dokonują na dziedzictwie kulturowym Ukrainy oraz wysłuchać wykładów dr Olgi Bohomolec poświęconych zagadnieniom związanym z historią, sztuką oraz kulturą Ukrainy.
Gmina Świerklaniec
Świerklaniec – gmina wiejska w województwie śląskim, w powiecie tarnogórskim. Została utworzona 1 października 1924 roku ze zlikwidowanego obszaru dworskiego Świerklaniec[2], a w późniejszych latach była powiększana o sąsiednie wsie. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie katowickim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).