Poniedziałek, 2 października 2023r. | Imieniny: Teofila, Dionizego, Slawomira
Pokaż menu

Finał UE Green Week

10 czerwca, 2023

10 czerwca w Parku w Świerklańcu odbył się Finał UE Green Week


Finał Green Week w parku

10 czerwca w Parku w Świerklańcu  odbył się Finał UE Green Week, Europejskiego Zielonego Tygodnia, który jest obchodzony na terenie całej Unii Europejskiej i jest okazją do spotkań, rozmów oraz poznania europejskiej polityki ochrony środowiska. Należy nadmienić, że tegoroczne wydarzenie Finał Green Week w Parku w Świerklańcu odbywał się w ramach projektu LIFE. Śląskie przywracamy błękit, tj. projektu obejmującego obszar całego województwa śląskiego, a dotyczącego ochrony jakości powietrza. Sercem Green Weeku były planty oraz ekowioska mieszcząca się na ścieżce od amfiteatru do cafe piwniczka. To tutaj stanęło ponad dwadzieścia stoisk, tak znakomitych instytucji jak: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, Zarząd Transportu Metropolitalnego, Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. z Bytomia, Nadleśnictwo Świerklaniec, Bank Ochrony Środowiska czy też Instytut Technologii Paliw i Energii. W ekowiosce można było dowiedzieć się jakie są formy dofinansowania zmian systemu grzewczego dla domu czy mieszkania, jakie są dotacje dla odnawialnych źródeł energii, jakie są zapisy śląskiej uchwały antysmogowej, skąd można starać się o finansowanie inwestycji proekologicznych, co słychać w ramach budżetu obywatelskiego województwa śląskiego czy też o co chodzi w projekcie LIFE. Śląskie przywracamy błękit.  Był także punkt Programu Czyste Powietrze, który dla Gminy Świerklaniec prowadzi firma Ekoscan Sp. z o.o. I tutaj także można było porozmawiać o opcjach wykonania termomodernizacji budynku, sfinansowaniu takiego przedsięwzięcia oraz dowiedzieć się  jakie należy zachować parametry, które należy spełnić aby otrzymać dofinansowanie. Było też mnóstwo atrakcji dla dzieci łączących zabawę i edukację ekologiczną – jak to miało miejsce choćby na stoisku GZM gdzie działał Uniwersytet Rozwoju dla najmłodszych. W ramach współpracy międzysąsiedzkiej na Green Week zawitała także Gmina Ożarowice.

Organizatorami imprezy byli: Gmina Świerklaniec, którą reprezentował Wójt Gminy Marek Cyl, Województwo Śląskiego reprezentowane przez Dyrektor Barbarę Kubiak i Zastępcę Dyrektora Aldonę Węgrzynowicz z Zarządu Departamentu Inwestycji i Projektów Regionalnych oraz Związek Gmin i Powiatów Subregionu Centralnego Województwa Śląskiego reprezentowany przez Dyrektor Biura Związku  Karolinę Jaszczyk.
Gmina Świerklaniec
Świerklaniec – gmina wiejska w województwie śląskim, w powiecie tarnogórskim. Została utworzona 1 października 1924 roku ze zlikwidowanego obszaru dworskiego Świerklaniec[2], a w późniejszych latach była powiększana o sąsiednie wsie. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie katowickim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).