Poniedziałek, 27 marca 2023r. | Imieniny: Lidii, Ernesta
Pokaż menu

Instalacja fotowoltaiczna także dla oczyszczalni ścieków w Świerklańcu

28 grudnia, 2020

Instalacja fotowoltaicznaDobiega końca budowa instalacji fotowoltaicznej na potrzeby oczyszczalni ścieków w Świerklańcu. Warta niemal 190 tys. złotych instalacja, która składa się z 151 paneli o mocy 330 Wp każdy, została posadowiona na gruncie obok oczyszczalni.

Dzięki instalacji fotowoltaicznej energia promieniowania słonecznego będzie pokrywała częściowe zapotrzebowanie na energię elektryczną oczyszczalni. Moc instalacji wynosi 49,83 kWp. Wykonawcą inwestycji jest firma Eko-Solar z Namysłowa, która złożyła najkorzystniejszą ofertę w przetargu. Montaż fotowoltaiki dla oczyszczalni przyczyni się do dużych oszczędności. Do świerklanieckiej oczyszczalni w kolejnych latach zostaną doprowadzone ścieki z budowanej na terenie gminy kanalizacji. Oczyszczalnia będzie pracować, wykorzystując coraz to większy procent swoich "mocy przerobowych". Dzięki inwestycji, jaką jest budowa instalacji fotowoltaicznej rachunki za prąd będą o wiele niższe.
Budowa instalacji fotowoltaicznej przy oczyszczalni to także kolejny krok gminy Świerklaniec w realizacji polityki proekologicznej. Pod koniec 2019 roku podobne instalacje pojawiły się na budynkach Urzędu Gminy Świerklaniec przy ul. Młyńskiej, szkoły podstawowej przy ul. Młyńskiej i Źródlanej w Świerklańcu oraz szkoły podstawowej w Nakle Śląskim.
Projekt pod nazwą „Budowa instalacji fotowoltaicznej na terenie gminnej oczyszczalni ścieków przy ul. Wiosennej w Świerkańcu” dofinansowany jest w kwocie 164 552,00 zł ze środków Gornośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii w ramach: Programu działań na rzecz ograniczenia niskiej emisji w roku 2020.
Gmina Świerklaniec
Świerklaniec – gmina wiejska w województwie śląskim, w powiecie tarnogórskim. Została utworzona 1 października 1924 roku ze zlikwidowanego obszaru dworskiego Świerklaniec[2], a w późniejszych latach była powiększana o sąsiednie wsie. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie katowickim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).