Środa, 4 października 2023r. | Imieniny: Rozalii, Edwina, Franciszka
Pokaż menu

Narodowy Dzień Powstań Śląskich

20 czerwca, 2023

20 czerwca po raz drugi obchodzimy Narodowy Dzień Powstań Śląskich, ustanowiony przez Sejm w 2022 roku. Święto to upamiętnia trzy powstania śląskie i bohaterów tamtych dni, a obchodzimy je 20 czerwca, w rocznicę objęcia części Górnego Śląska przez Rzeczpospolitą w 1922 r.

Pomnik przyrody „Dąb Powstań Śląskich"

W naszej gminie również znajdują się miejsca pamięci poświęcone Powstańcom Śląskim: przy Urzędzie Gminy Świerklaniec oraz przy Szkole Podstawowej im. Królowej Jadwigi w Nowym Chechle, gdzie znajduje się pomnik przyrody „Dąb Powstań Śląskich” oraz dąb upamiętniający wybuch I Powstania Śląskiego, znajdujący się na zieleńcu przy ul. Brzechwy w Orzechu.

W Świerklańcu i Nowym Chechle kwiaty dzisiaj złożył Wójt Gminy Marek Cyl.
Gmina Świerklaniec
Świerklaniec – gmina wiejska w województwie śląskim, w powiecie tarnogórskim. Została utworzona 1 października 1924 roku ze zlikwidowanego obszaru dworskiego Świerklaniec[2], a w późniejszych latach była powiększana o sąsiednie wsie. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie katowickim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).