Sobota, 23 września 2023r. | Imieniny: Tekli, Boguslawa, Linusa
Pokaż menu

Obniżka cen za odbiór śmieci

01 czerwca, 2023

Od 1 lipca 2023 r. obniżeniu ulegną ceny wywozu śmieci od mieszkańców gminy Świerklaniec. Stawka opłaty zostanie obniżona o 2 zł i będzie wynosić 37 zł za osobę. Utrzymana zostanie ulga w wysokości 6 zł dla tych mieszkańców, którzy całość bioodpadów zdecydują zagospodarować w przydomowym kompostowniku. Za worek służący do gromadzenia nadwyżki bioodpadów zapłacimy 9 zł zamiast dotychczasowych 19 zł.

Komunikat - grafika

Zmianie ulegnie także limit oddawanych w ramach opłaty bioodpadów w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Od 1 stycznia 2024 roku zamiast 50 kg będzie ich można oddać 200 kg.
Od 1 lipca 2023 r. zmieni się jeszcze termin uiszczania opłaty. Za odpady płacimy do 15 dnia następnego miesiąca. Np. opłatę za styczeń należało uiścić do 15 lutego. Ze względu na to, że wielu osobom to przesunięcie sprawiało problem, od lipca br. opłaty będą dokonywane za dany miesiąc do ostatniego dnia miesiąca.
Uwaga! Trzeba pamiętać, że będzie się to wiązało z podwójną opłatą w lipcu br.: do dnia 17 lipca płacić będziemy za czerwiec, a do 31 lipca za lipiec.
Rada Gminy Świerklaniec na sesji 31 maja 2023 r. jednogłośnie na wniosek wójta przyjęła te zmiany w gospodarce odpadami.
Z czego wynika obniżka?
Rok 2021 zamknięto z prawie półmilionowym deficytem w systemie odpadowym. Aby uniknąć tej sytuacji 1 lipca 2022 wprowadziliśmy na terenie gminy zmiany w zakresie sposobu gromadzenia oraz ilości bioodpadów. Zamiast nielimitowanej ilości worków na bioodpady wprowadziliśmy kosze o pojemności 120 litrów. Ze względu na podniesienie cen odbioru niektórych frakcji odpadów przez wykonawcę podniesiona również została stawka za odbiór odpadów od mieszkańców na terenie gminy. System „workowy” był niesprawiedliwy dla mieszkańców, bo tyle samo za śmieci płaciła osoba, która worków z bioodpadami oddawała 20 miesięcznie, a tyle samo osoba, która miesięcznie oddawała tylko jeden worek. Wprowadzenie kosza o określonej pojemności okazało się z ekonomicznego punktu widzenia strzałem „w dziesiątkę”. Po 10 miesiącach od wprowadzenia zmian pod kątem ilości odbieranych odpadów bio możemy śmiało powiedzieć, że uzyskaliśmy dzięki temu lepsze efekty niż początkowo zakładaliśmy. Ilość odpadów biodegradowalnych spadła o około 25% w porównaniu do tego samego okresu roku poprzedniego. To nie koniec pozytywnych informacji, bo jednocześnie w roku 2022 w odniesieniu do roku 2021, spadła ilość odebranych odpadów zmieszanych z terenu gminy i trend ten utrzymuje się nadal, pomimo tego że osób w systemie gospodarki stale przybywa. Świadczy to wzroście poziomu świadomości mieszkańców w zakresie segregacji odpadów połączonej z dokonywaniem świadomych wyborów podczas zakupów.

Zdjęcia (2)
Gmina Świerklaniec
Świerklaniec – gmina wiejska w województwie śląskim, w powiecie tarnogórskim. Została utworzona 1 października 1924 roku ze zlikwidowanego obszaru dworskiego Świerklaniec[2], a w późniejszych latach była powiększana o sąsiednie wsie. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie katowickim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).