Sobota, 23 września 2023r. | Imieniny: Tekli, Boguslawa, Linusa
Pokaż menu

Odeszła Kaya Mirecka-Ploss – patronka Szkoły Podstawowej w Nakle Śląskim

14 lipca, 2023

Odeszła wspaniała osoba - Kaya Mirecka-Ploss - przez kilkanaście lat mieszkanka Nakła Śląskiego, Honorowa Obywatelka Gminy Świerklaniec, od 2006 roku patronka Szkoła Podstawowa im. Kai Mireckiej w Nakle Śląskim, działaczka społeczna, pisarka, projektantka mody, Ślązaczka.

Kaya Mirecka - starsza uśmiechnięta kobieta kobieta elegancko ubrana. Zdjęcie czarno-białe

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o Jej śmierci. Odeszła w wieku 99 lat w USA, gdzie mieszkała. Dzięki Jej działalności charytatywnej uczniowie nakielskiej szkoły mieli możliwość wyjazdów do Stanów Zjednoczonych. To za sprawą Fundacja "Dzieci Śląska" im. Kai Mireckiej Ploss.
Kaya Mirecka-Ploss, a właściwie Hanna Adela Czech urodziła się w 1924 roku w Piekarach Śląskich. Przez 13 lat była mieszkanką Nakła Śląskiego, gdzie chodziła do szkoły. W Nakle śląskim przeżyła też śmierć swojej mamy. Wolą Kai Mireckiej było to, aby spoczęła w swoim ukochanym Nakle Śląskim.

Fotografia pochodzi z plakatu promującego film pt. "Ja, Kaya – dziołcha ze Śląska" w reżyserii Sławomira Grünberga.
Gmina Świerklaniec
Świerklaniec – gmina wiejska w województwie śląskim, w powiecie tarnogórskim. Została utworzona 1 października 1924 roku ze zlikwidowanego obszaru dworskiego Świerklaniec[2], a w późniejszych latach była powiększana o sąsiednie wsie. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie katowickim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).