Sobota, 1 kwietnia 2023r. | Imieniny: Teodory, Grazyny, Ireny
Pokaż menu

Ogólnopolska Konferencja Hodowlano-Weterynaryjna Szkół Rolniczych odbyła się w Nakle Śląskim

24 lutego, 2023

Najnowsze trendy z dziedziny hodowli i żywienia bydła mlecznego, hodowli rodzimych ras koni oraz opieki weterynaryjnej w stadninach. Między innymi z tym zapoznali się uczestnicy Ogólnopolskiej Konferencji Hodowlano-Weterynaryjna Szkół Rolniczych, która w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nakle Śląskim odbyła się po raz drugi.

Konferencja w ZS CKR w Nakle Śląskim - przywitanie gości przez konferansjerów. W tle banner szkoły oraz Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie

Konferencję, którą zorganizowano w szkole 24 lutego br. swoim patronatem honorowym objęli Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Uniwersytet Rolniczy w Krakowie. Jej głównym celem było zapoznanie uczestników z najnowszą wiedzą z dziedziny hodowli i żywienia bydła mlecznego, hodowli rodzimych ras koni oraz opieki weterynaryjnej w stadninach. Konferencja miała również na celu poszerzenie współpracy szkół i instytucji, które kształcą techników weterynarii, techników hodowli koni oraz techników rolników. Składała się z czterech wykładów o tematyce hodowlanej, weterynaryjnej i prawnej.
W programie zaprezentowano następujące wystąpienia:
- prof. dr  hab. inż. Zygmunt Kowalski, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie „Wyzwania dotyczące żywienia i hodowli krów mlecznych w Polsce”,
- Waldemar Krzymowski – doradca ogólny PFHBIPM - Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka,  „MASTITIS przyczyny i profilaktyka”,
- dr inż. Zenon Podstawski, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie „Wybrane aspekty
z pobierania i obróbki nasienia ogierów”,
- lek. wet. Aleksandra Matusz-Łukawska, GLOBALWET, „Mój koń sportowiec – przeglądy weterynaryjne koni sportowych”.
Wykłady były prowadzone przez przedstawicieli Związków Hodowlanych, Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, Państwowego Instytutu Badań oraz lekarzy weterynarii.
W konferencji uczestniczyło ponad 200 osób - uczniów i nauczycieli ze szkół z całej Polski, kształcących się w zawodach rolniczych (głównie na kierunku technik weterynarii), co jest potwierdzeniem sukcesu tego przedsięwzięcia. Organizatorzy zapowiadają, że kolejna edycja odbędzie się w Nakle Śląskim także za rok.

Zdjęcia (3)
Gmina Świerklaniec
Świerklaniec – gmina wiejska w województwie śląskim, w powiecie tarnogórskim. Została utworzona 1 października 1924 roku ze zlikwidowanego obszaru dworskiego Świerklaniec[2], a w późniejszych latach była powiększana o sąsiednie wsie. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie katowickim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).