Sobota, 2 marca 2024r. | Imieniny: Heleny, Halszki, Pawla

Organizacja zimowego utrzymania dróg w gminie 2023/2024

27 listopada, 2023

Urząd Gminy Świerklaniec informuje, że wykonawcą zimowego utrzymania dróg jest F. U. Jadzia z siedzibą w Nakle Śląskim. Poniżej kontakt telefoniczny do koordynatorów "akcji zima".

Akcja zima - zimowe utrzymanie dróg. Droga w zimie

Koordynatorzy ze strony Urzędu Gminy:
Sylwia Waloszek: 728 429 191
Dominik Helisz: 728 429 190
oraz (32) 284-74-36, (32) 284-74-35 w godzinach pracy Urzędu Gminy Świerklaniec.

Jednocześnie Urząd Gminy Świerklaniec prosi mieszkańców o parkowanie samochodów w miejscach, w których nie będą one kolidowały z prowadzeniem odśnieżania i wykonywaniem innych prac związanych z zimowym utrzymaniem dróg. Samochody zaparkowane na jezdni znacznie utrudniają, a w niektórych przypadkach uniemożliwiają przejazd pługów i innych pojazdów prowadzących zimowe utrzymanie dróg. Nieparkowanie samochodów na jezdniach w czasie intensywnych opadów śniegu i po ich zakończeniu przyczyni się do usprawnienia prowadzonych prac i poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Ponadto przypominamy wszystkim mieszkańcom, iż zgodnie z ustawą z dnia 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach to na właścicielach nieruchomości spoczywa obowiązek uprzątnięcia śniegu oraz lodu z chodników położonych wzdłuż nieruchomości. Ta sama zasada dotyczy likwidowania nawisów lodowych, które mogą pojawić się na dachach państwa domów, a są bardzo niebezpieczne zarówno dla przechodzących pieszych jak i mogą uszkodzić zaparkowane na chodnikach samochody.

Realizacja zimowego utrzymania na innych drogach:
- droga krajowa 78 - dyżur całodobowy pod numerem telefonu 882 367 621,
- drogi wojewódzkie 911, 912 - dyżur całodobowy pod numerami telefonów (34) 353 92 53, 502 297 152,
- drogi powiatowe - Zarząd Dróg Powiatowych w Tarnowskich Górach tel. (32) 285 48 62, 607 930 002.
Interwencje można również składać do dyżurnego dyspozytora Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego pod numerem telefonu (32) 381 25 00.

Gmina Świerklaniec
Świerklaniec – gmina wiejska w województwie śląskim, w powiecie tarnogórskim. Została utworzona 1 października 1924 roku ze zlikwidowanego obszaru dworskiego Świerklaniec[2], a w późniejszych latach była powiększana o sąsiednie wsie. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie katowickim.